Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 07:35

Będzie więcej zieleni wzdłuż linii tramwajowej

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakupiło ok. 4400 krzewów, które zostaną posadzone wzdłuż linii tramwajowej w przebiegu trzech alei – Wolności, Kościuszki i Wyzwolenia. Obecnie ekipy ogrodnicze pracują na odcinku przy al. Kościuszki.

Spółka zakupiła m.in.: śnieguliczkę ,,Chenaulta Hancock”, różę pomarszczoną ,,Short Track”, różę pomarszczoną ,,Rubra”, tawułę japońską, irgę błyszczącą czy różę ,,Marathon”. Okres późnej jesieni jest optymalny dla nasadzeń tego rodzaju roślinności.

Nasadzenia będą prowadzone w kolejnych tygodniach, jeśli tylko będzie sprzyjać pogoda – czyli jeśli nie uniemożliwią ich intensywne opady czy siarczysty mróz. Gdyby nie udało się zakończyć tych prac do końca tego roku, zostaną dokończone zaraz wczesną wiosną.

Przypomnijmy, że oprócz aspektu komunikacyjnego realizacja największej inwestycji w tramwajowej historii miasta –  czyli budowy nowej linii w starym śladzie od Rakowa do Północy – miała też wymiar ekologiczny i estetyczny. Powstał bowiem pierwszy w Częstochowie odcinek trawiastego torowiska, a na fragmencie linii w Śródmieściu położono fotokatalityczne podłoże wytrącające zanieczyszczenia z powietrza. Kilka miesięcy trwały też starania i związane z nimi formalności w sprawie zachowania szpaleru dorosłych lip wzdłuż trakcji w alei Wolności.  To się udało – okazałe drzewa rosną tam nadal, w bliskim sąsiedztwie nowych torów.

źródło: UM Częstochowy
foto własne

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze