Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 11:15

Prezydent miasta wydał oświadczenie w sprawie nauki Islamu w szkołach

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

W związku z nieprawdziwymi informacjami ukazującymi się w mediach odnośnie nauki Islamu w częstochowskich szkołach prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wydał specjalne oświadczenie w tej spawie.

Szanowni Państwo,

Od kilku dni jesteśmy świadkami nieprawdziwego przekazu, którego autorzy w absolutnie nieuprawniony sposób próbują wykorzystać lęki i obawy związane z problemami, z jakimi boryka się obecnie Europa.

Dlatego oświadczam: to kłamstwo, że w częstochowskich szkołach zamierzamy wprowadzić naukę islamu i że jest to pomysł częstochowskiego samorządu. Nie dajcie się oszukiwać przez ludzi, którzy próbują podsycać negatywne emocje i nastroje Waszym kosztem!

Jaka jest prawda? Mamy zrefundować koszty nauki religii częstochowskich uczniów, polskich obywateli innych wyznań, którzy uczą się swojej religii poza Częstochową, bo u nas nie mają takiej możliwości. Miasto wykonuje w ten sposób obowiązki, które na każdy samorząd nałożyły polski parlament i polski rząd. Zgodnie z tym prawem nauka religii katolickiej odbywa się w szkole, a przedstawiciele innego wyznania – jeżeli jest ich mniej niż siedmiu – mają do tego prawo w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym.

Dlatego na najbliższą sesję Rady Miasta skierowany został projekt uchwały, na mocy którego mamy zawrzeć z Katowicami porozumienie i refundować koszty nauki religii w tym mieście trzem uczniom wyznających islam z Częstochowy. Dodam, że są to zameldowani w Częstochowie na stałe obywatele polscy, a w naszym mieście nie ma punktu katechetycznego dla wyznawców islamu. Nadmienię też, że wniosek o zawarcie stosownego porozumienia skierowało do nas Miasto Katowice.

Podobne regulacje dotyczą kilku innych uczniów – zielonoświątkowca i dwóch ewangelików. W pierwszym przypadku to my zrefundujemy koszty Tarnowskim Górom, w drugim – środki zwracać nam będzie Koszęcin.
Podobne porozumienia są zawierane między innymi samorządami, ponieważ obowiązek finansowania kosztów nauki religii różnych wyznań nakłada na nas ustawa przyjęta przez Sejm RP i precyzujące ją rozporządzenie ministerialne. Takie jest polskie prawo, którego musimy przestrzegać.

Oczywiście w kwestii tej i innych regulacji macie Państwo prawo do własnego zdania. Uwagi należy w tym wypadku kierować do wybranych przez Was posłów i senatorów, bo to oni są władni zmieniać prawo, licząc się oczywiście m.in.. z konstytucyjnymi zasadami wolności sumienia i wyznania.
Ja nie zgadzam się na okłamywanie opinii publicznej i zbijanie przez kogokolwiek kapitału politycznego kosztem ludzkich obaw, a także kosztem dzieci i młodzieży, uczniów częstochowskich szkół, bez względu na wyznawaną przez nich religię.

Z poważaniem i serdecznymi pozdrowieniami
Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent Miasta Częstochowy

Zachęcamy do odwiedzania i polubienia Naszego profilu na Facebook.

Dodane przez: Marcin Biś
Źródło: Materiały Prasowe UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze