Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 08:24

Ponad 107 tysięcy mieszkańców Częstochowy przekazało swój 1 procent za 2019 rok podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Ponad 107 tysięcy częstochowianek i częstochowian przekazało swój 1 procent podatku za 2019 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. To zdecydowanie więcej niż przed rokiem.

Ogłoszona w marcu pandemia uniemożliwiła organizację jakichkolwiek happeningów czy imprez plenerowych. Pomimo tego, dzięki zaangażowaniu Wydziału Polityki Społecznej, kampania 1% sprawiła, że na przekazanie części swojego podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 107 697 osób podlegających częstochowskim urzędom skarbowym.

Kwota, jaką przekazały OPP to ponad 8,1 mln zł. 27 tysięcy mieszkanek i mieszkańców wybrało organizacje zarejestrowane w Częstochowie, dzięki czemu do lokalnych OPP trafiło 2 142 927 zł. (tj. o 76 996 więcej w stosunku do roku ubiegłego)

– Wsparcie finansowe organizacji posiadających status pożytku publicznego z pewnością wspomoże realizowane przez nich zadania z zakresu zdrowia publicznego, edukacji, sportu i turystyki, usług społecznych czy opieki nad zwierzętami – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Dzięki prowadzonej kampanii „MAŁY PROCENT, WIELKA SIŁA” mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogli zapoznać się z ofertą lokalnych organizacji pozarządowych, dowiedzieć się czym się zajmują i jakie są efekty ich pracy.
Od początku roku aż do momentu rozliczenia się z fiskusem, częstochowski samorząd zachęcał do przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego (OPP).

– Dziękuję częstochowiankom i częstochowianom za zaangażowanie i aktywne włączenie się w przekazanie 1% naszym organizacjom w tak trudnym dla nas wszystkim czasie pandemii. Jednocześnie proszę o wsparcie w kolejnych latach – powiedziała Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Pod koniec ubiegłego roku w Częstochowie zarejestrowanych było około 1050 organizacji pozarządowych, z których 73 posiadały status organizacji pożytku publicznego (pozwalający m.in. na ubieganie się o 1% podatku).

Podobnie jak w latach ubiegłych, podatnicy podlegający częstochowskim Urzędom Skarbowym przekazali największe środki w ramach 1% (niezależnie od siedziby) do:
•    FUNDACJI DZIECIOM  „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”
•    STOWARZYSZENIA OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
•    TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE O/ CZĘSTOCHOWA
•    FUNDACJI STUDENCKIEJ „MŁODZI-MŁODYM”
•    AVALON BEZPOŚREDNIA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM

Organizacje pożytku publicznego posiadające siedzibę w Częstochowie, którym przekazano najwięcej środków w ramach 1% to:
•    STOWARZYSZENIE OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
•    FUNDACJA STUDENCKA „MŁODZI-MŁODYM”
•    CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
•    STOWARZYSZENIE HOSPICJUM DAR SERCA
•    TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE ODDZIAŁ W CZĘSTOCHOWIE
•    FUNDACJA „WALCZĘ Z SM”
•    FUNDACJA MAXIMA DZIECIOM

źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze