Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 10:53

Ogólnopolska akcja policji „NURD”

foto: KMP Częstochowa

Wczoraj (21 maja) policjanci z ruchu drogowego w całym kraju prowadzili działania NURD. Oprócz czynności kontrolono-represyjnych, częstochowska drogówka prowadziła również akcję profilakltyczno-edukacyjną wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drogach naszego miasta i powiatu.

Częstochowski ruch drogowy na co dzień prowadzi działania, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak wiadomo, najbardziej zagrożeni są piesi i rowerzyści, którzy w zderzeniu z pojazdem odnoszą zazwyczaj poważne obrażenia. Z tego względu, prowadzona wczoraj akcja miała na celu przede wszystkim czuwanie nad bezpieczeństwem przede wszystkim niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przyglądali się nie tylko kierującym, ale również bacznie przyglądali się pieszym i rowerzystom, czy przestrzegają obowiązujących przepisów. Wszystko po to, by do minimum ograniczyć zdarzenia na drodze z ich udziałem.

Policjanci ukarali 105 kierujących, którzy popełnili wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych. Głównie polegały one na przekroczeniu prędkości, wyprzedzaniu i omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Piesi natomiast gównie przechodzili w miejscu niedozwolonym i na czerwonym świetle – ukaranych zostało 25 niechronionych uczestników ruchu drogowego.

St. sierż. Mateusz Kyzioł i st. sierż. Marcin Knysak oprócz kontrolowania z jaką prędkością poruszają się samochody w rejonie miejsc wzmożonego ruchu pieszych, informowali wszystkich jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Rozdawali również opaski odblaskowe, informując o tym, jakie znaczenie ma widoczność dla bezpieczeństwa pieszego i rowerzysty na drodze i bez względu na obowiązujące przepisy noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym i po zmierzchu, dla własnego bezpieczeństwa powinni stosować je o każdej porze i w każdych warunkach podczas korzystania z dróg.

Samochód, poruszający się po drodze po zmroku z włączonymi światłami mijania oświetla około 40m jezdni. Natomiast droga hamowania pojazdu poruszającego się z prędkością 90 km/h to około 50m. Pieszy, który nie jest wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy dopiero z odległości ok 20-25m. To zdecydowanie za mała odległość, by kierowca zdążył wykonać manewr ominięcia pieszego lub tym bardziej zatrzymania pojazdu. Dlatego podstawowym warunkiem bezpieczeństwa pieszego na drodze powinna być jego widoczność, która wzrasta wraz z powierzchnią elementów odblaskowych.

foto/źródło: KMP Częstochowa

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze