Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:03

Zmarł Mirosław Soborak, były zastępca prezydenta Częstochowy

foto: Marcin Biś

W sobotę,  15 sierpnia zmarł Mirosław Soborak, zastępca prezydenta Częstochowy w latach 2010-2018. Władze miasta żegnają Go jako kompetentnego i skutecznego współpracownika, cenionego przez pracowników Urzędu Miasta Częstochowy i jednostek miejskich.

Ta wiadomość zaskoczyła i zasmuciła wszystkich, którzy mieli okazję poznać Mirosława Soboraka w czasie jego pracy w Urzędzie Miasta. Był odpowiedzialny m.in. za współpracę z przedsiębiorcami, środki europejskie, ochronę środowiska, mienie komunalne i inwestycje.

W nekrologu podpisanym przez Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta  władze samorządowe Częstochowy żegnają Go jako kompetentnego współpracownika i zaangażowanego samorządowca, cenionego przez pracowników Urzędu Miasta Częstochowy oraz jednostek miejskich.

Był człowiekiem, który – biorąc pod uwagę swoje wcześniejsze zawodowe doświadczenia – patrzył na samorząd jak na przedsiębiorstwo, a jednocześnie miał dużą umiejętność rozmowy z ludźmi różnych środowisk, a także tłumaczenia – w sposób przystępny – skomplikowanych często kwestii. Był lubiany jako zastępca prezydenta nadzorujący pracę wydziałów Urzędu Miasta, a także jednostek i spółek miejskich. Zawsze starał się znaleźć z ludźmi wspólny język, był bezpośredni i kontaktowy.

Mirosław Soborak był z wykształcenia prawnikiem po aplikacji sędziowskiej, finansistą, absolwentem studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach. Zanim został zastępcą prezydenta Częstochowy pracował m.in. jako dyrektor oddziału PKO BP w Dąbrowie Górniczej (1989-93), dyrektor oddziału Kredyt Banku S.A w Katowicach (1993-97) oraz Oddziału Regionalnego Kredyt Bank S.A. w Katowicach (1997-2001). Był członkiem zarządu POLCAR S.A. (2001-02); pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji finansowej w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych w Katowicach; zastępcą dyrektora ds. finansowych w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ (2003-04); członkiem zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia Sp. z o.o. (2004-06); dyrektorem ds. rozwoju w Max Aicher Polska (2006-09) oraz prezesem zarządu Buczek HB ZPR Sp. z o.o. Sosnowiec. Ponadto był członkiem zespołów: ds. restrukturyzacji hutnictwa przy Ministrze Przemysłu, organizacyjnego NFZ przy Ministrze Zdrowia; ds. prywatyzacji sektorowej przy Ministrze Skarbu Państwa; ds. organizacji reformy systemu emerytalno-rentowego przy Ministrze Finansów. Pełnił również funkcje członka rad nadzorczych m.in. Węglozbytu S.A., Węglokoksu S.A., Centrostalu Bydgoszcz S.A. i Centrostalu Kielce S.A.
Jego osiągnięcia zawodowe w czasie pracy na rzecz gospodarki, instytucji finansowych oraz Kasy Chorych to opracowanie systemu finansowania transakcyjnego dla zapewnienia płynności na linii spółki węglowe, koksownie i elektrownie; emisja papierów dłużnych dla miasta Krakowa dla finansowania budowy mostu; restrukturyzacja finansowa i organizacyjna TF Silesia Sp. z o.o.; restrukturyzacja finansowa Śląskiej regionalnej Kasy Chorych polegająca na likwidacji niedoborów przychodów i dopasowania ich poziomu do adekwatnego do zawartych umów na świadczenia medyczne; restrukturyzacja Walcowni Rur Andrzej Sp. z o.o. w Zawadzkich; opracowanie i wdrożenie projektu prefinansowania eksportu dla Polskich Hut Stali S.A, udział w prywatyzacji sektora hutniczego.

Na stanowisku zastępcy prezydenta przez dwie kadencje współtworzył politykę prorozwojową Częstochowy, budował klimat dla inwestorów, współdecydował o priorytetach inwestycyjnych i gospodarczych miasta, z zaangażowaniem zarządzał wieloma obszarami, za które odpowiada częstochowski samorząd. Był współautorem wielu inicjatyw, projektów i inwestycji zrealizowanych w czasie dwóch pierwszych kadencji obecnego prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

Pogrzeb Mirosława Soboraka odbędzie się w środę 19 sierpnia o godz. 11 na cmentarzu pw. NMP Anielskiej przy ul. 11 Listopada w Dąbrowie Górniczej.

źródło: UM Częstochowy
foto: [mb]

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze