Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 10:55

Prezydent Komorowski w niedzielę odwiedzi Częstochowę

Jasna Góra

W najbliższą niedzielę (tj. 26.04.) na Jasnej Górze odbędzie się siódma Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. W pielgrzymce udział weźmie Prezydent RP. Bronisław Komorowski. 

Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10.00 na Placu Biegańskiego w Częstochowie. Stamtąd uczestnicy spotkania przejdą na Jasną Górę, gdzie o godz. 12.00 będą uczestniczyć we Mszy św. na jasnogórskim Szczycie.

Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej organizowana jest co 5 lat i jest wielkim świętem dla zawodowych i ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju. Termin spotkania przypada przed Dniem Strażaka, które obchodzone jest 4 maja w dniu patrona strażaków – św. Floriana.

W południe zostanie odprawiona uroczysta Msza św. na jasnogórskim Szczycie. Tradycyjnie w czasie pielgrzymki będzie miał miejsce także koncert orkiestr i zespołów artystycznych OSP. Jest to szczególny koncert, ponieważ zwykle uczestniczy w nim ponad 100 orkiestr.

W pielgrzymce biorą udział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, słuchacze Szkół Pożarniczych, żołnierze i pracownicy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, Strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, pracownicy cywilni Ochrony Przeciwpożarowej.

Ramowy program spotkania:

godz. 9.00 – zbiórka pododdziałów (Plac Biegańskiego),
godz. 9.30 – ustawienie pododdziałów,
godz. 10.00 – złożenie meldunku Prezydentowi – przegląd pododdziałów,
godz. 10.15–10.40 – Zasadzenie Dębu Wdzięczności na Placu Władysława Biegańskiego,
godz. 10.40 – Wymarsz na Jasną Górę,
godz. 12.00-12.15 – Wystąpienie Prezydenta RP
godz. 12.15 – Msza Święta na Błoniach Jasnogórskich,

Pierwsza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbyła się w 1939 roku. Wtedy to ok. 15 tysięczna rzesza ślubowała Matce Bożej Jasnogórskiej wierność służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. W Kaplicy strażacy złożyli ryngraf z rotą ślubowania w podziękowaniu za dotychczasową opiekę. Kolejne pielgrzymki następowały w latach: 1991, 1992 oraz 1999. Obecnie jasnogórskie pielgrzymki organizowane są co 5 lat.

Wydarzenie możesz komentować na Facebook.

Opr. Marcin Biś
Źródło: BPJG

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze