Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 10:52

Znamy wyniki głosowania na projekty zadań zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023

Znamy wyniki głosowania na projekty zadań zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023.  Poddanych pod głosowanie zostało 455 projektów zadań, w tym 79 ogólnomiejskich oraz 376 dzielnicowych. Z nich do realizacji wybrano  7  zadań ogólnomiejskich oraz 148 zadań dzielnicowych.

– Ta edycja BO pokazała niesłabnącą tendencję: częstochowianki i częstochowianie ciągle chcą zgłaszać swoje pomysły, promować je, w końcu wybierać – komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk– Frekwencji nie mamy się co wstydzić – niemal 20 tys. zł oddanych głosów to dobry wynik na tle innych polskich miast. Tak jak w zeszłym roku, najbardziej aktywny okazał się tu Kiedrzyn – jego mieszkankom i mieszkańcom serdecznie tego gratuluję!

Dzielnica Kiedrzyn może w tym roku pochwalić się bez mała 20 proc. udziałem w wyborze zadań BO. Warto brać przykład z jej społeczności, bo za obywatelską aktywność jest ,,bonus” – zgodnie z zasadami naszego BO Kiedrzynowi wpadnie dzięki temu kwota niemal 50,5 tys. zł do wykorzystania na zadania dotyczące dzielnicy. W całym mieście zagłosowało natomiast prawie 20 tys. osób (czyli blisko 10 proc. tych, którzy mogli z tego prawa skorzystać).

Z poddanych pod głosowanie 455 projektów zadań do realizacji w przyszłym roku pójdzie 155. Zwycięzcą w kategorii ,,ogólnomiejskiej” jest bezapelacyjnie… nasze Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. Na warty 260 tys. zł projekt, dzięki któremu placówka zyska specjalistyczną karmę, sprzęt weterynaryjny oraz wsparcie w promowaniu adopcji, oddało głosy najwięcej z nas. W ogóle widać, że zależy nam na czworonogach i zieleni – na miejskim ekosystemie.

– 18 proc. głosów to projekty związane z budową parkletów, parków, zazielenieniem, sadzeniem drzew – podsumowuje tegoroczne statystyki Agata Wierny z Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM. –  21 proc. głosów to z kolei zwierzaki – i te wolnożyjące i te mające właścicieli. Daje to niemal 40 proc. głosów na projekty, które możemy nazwać ,,ekologicznymi”.

W kategorii ,,dzielnicowej” często stawialiśmy na projekty dotyczące bezpłatnej sterylizacji kotów i psów, domków dla osiedlowych kotów, poprawy drzewostanu, sadzenia żywopłotów. Pod hasłem ,,Częstochowa na zielonym szlaku” oddaliśmy też w konkretnych dzielnicach głosy na sadzenie nowych drzew. Najwyraźniej życzymy też sobie, aby chętniej uprawianymi sportami stały się u nas… rugby i futbol amerykański. Ogólnodostępne treningi tych dyscyplin dla dzieci, młodzieży i dorosłych zyskały tyle głosów, że też ,,przeszły” wśród zadań dzielnicowych.

Wśród naszych preferencji mocno trzyma się też miejska infrastruktura oraz – i to warto odnotować z satysfakcją – kultura, ze wskazaniem na biblioteki. Chcemy, aby nie brakło tam wydawniczych nowości. I aby z korzystania ze zbiorów nie były wykluczone czytelniczki i czytelnicy ze szczególnymi potrzebami. Projekt ,,Książki i doposażenie dla Biblioteki Publicznej w Częstochowie” – warty 590 tys. zł – został drugim najszerzej popieranym projektem ogólnomiejskim.

Pełne wyniki można sprawdzić tutaj.

foto: własne
źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze