Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:24

Zmodernizowana strefa wypoczynku w Parku Lisiniec jest gotowa na przyjęcie wypoczywających

Zmodernizowana strefa wypoczynku w Parku Lisiniec jest gotowa na przyjęcie wypoczywających. Choć oficjalna inauguracja sezonu letniego na miejskim kąpielisku nastąpi w niedzielę, chętni już teraz licznie korzystają z jego możliwości.

Budowa strefy wypoczynku przy zbiorniku „Adriatyk” to kolejny etap kompleksowej rewitalizacji lisinieckiego parku. W ramach inwestycji na miejscu powstała większa plaża z piaskiem przywiezionym z Łeby. Jest też nowe nabrzeże, pomosty wodne, kładka nad kanałem łączącym zbiornik „Adriatyk” ze zbiornikiem „Bałtyk”, wieża ratownicza, nowe ciągi piesze, ścieżki rowerowe, parking od strony ul. Toruńskiej/Wałowej i elementy małej architektury. Na terenie kompleksu posadzono nowe krzewy oraz ponad sto drzew, wśród których dominuje japońska wiśnia piłkowana „Kikushidare-zakura” – uznawana za jedną z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Całość jest oświetlona i objęta wewnętrznym monitoringiem. Na terenie kompleksu znajduje się też pawilon plażowy z tarasem widokowym, pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi oraz zapleczem gastronomicznym. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego zaczęła tam funkcjonować wypożyczalnia sprzętu plażowego, a także bar i restauracja. Zarządzający kompleksem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podpisał umowę na dzierżawę pawilonu na okres 36 miesięcy.

– Staraliśmy się, aby w ramach programu „Kierunek przyjazna Częstochowa” zapewnić częstochowiankom i częstochowianom takie warunki spędzania wolnego czasu, żeby nie musieli za odpoczynkiem, kulturą, sportem, obcowaniem z przyrodą jeździć poza miasto. Chcieliśmy, żeby tutaj znaleźli to, czego potrzebują. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że powstało tu miejsce kultowe, które z pewnością będzie często odwiedzane przez mieszkańców. Liczymy, że przyprowadzą tu oni swoich znajomych spoza Częstochowy, bo rzeczywiście jest się czym pochwalić – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Prace nad rewitalizacją Parku Lisiniec rozpoczęły się w 2013 roku, kiedy na miejscu uporządkowano zieleń. W 2014 wybudowano pierwsze ścieżki spacerowe, ustawiono ławki i kosze. Od 2015 na terenie obiektu (przy zbiorniku „Bałtyk”) zaczęła funkcjonować wypożyczalnia sprzętu pływającego MOSiR. Wtedy też urządzono plażę nad „Adriatykiem”. Powstał też m.in. skate park (od strony ul. św. Jadwigi), plac zabaw dla dzieci i stół do gry w piłkarzyki (częściowo w ramach zadań budżetu obywatelskiego). W parku są też inne możliwości rekreacji, oferowane przez prywatnych najemców – działają tam m.in.: korty tenisowe i park linowy.

– Ta inwestycja od początku charakteryzowała się tym, że miała wyłącznie samych zwolenników. Wszyscy wręcz na to czekali. Cieszę się, że zrealizowaliśmy ją z takim rozmachem i nie zrezygnowaliśmy z odważnych pomysłów, jak choćby sprowadzenie piasku znad morza. Każdy z poszczególnych elementów staraliśmy się perfekcyjnie dopracować. Dziś jesteśmy na etapie planowania drugiej części rewitalizacji, gdzie również będą wykorzystane kolejne odważne koncepcje. – podkreśla zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek.

Obecnie Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych będzie pracować nad przygotowaniem dokumentacji budowlanej do kolejnego etapu rewitalizacji. Jest ona związana z zagospodarowaniem pozostałej części, wraz z otoczeniem zbiornika „Bałtyk” i wjazdem od strony ul. św. Jadwigi. Na ten cel w planie wydatków majątkowych budżetu miasta zapisano w tym roku 200 tys. zł.

Częstochowska strefa wypoczynku została zaprezentowana 13 czerwca podczas spotkania prasowego na tarasie pawilonu, który wchodzi w skład kompleksu. Uczestniczyli w nim m.in.: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Jarosław Marszałek, radny Zbigniew Niesmaczny, dyrektor MOSiR Tomasz Łuszcz oraz przedstawiciele funkcjonującej na miejscu restauracji.

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze