Szukaj

dzisiaj jest 17/06/2024 13:32

Zapuść wąsy w słusznej sprawie. Ruszyła akcja „Movember”

Logo akcji
Logo akcji

Od 01. Listopada trwa  akcja „Movember”, która polega na tym, że mężczyźni przez cały listopad zapuszczają wąsy, które propagują do profilaktycznego badania , które pozwolą wykryć i zapobiec chorobom, na które narażeni są mężczyźni.

Akcja Movember z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. To za sprawo gwiazd sportu, telewizji, czy estrady, którzy przez cały listopad zapuszczają wąsy które prowokują do dyskusji na temat raka jąder i prostaty. W tym roku ambasadorem akcji Movember jest aktualny Mistrz Polski w siatkówce drużyna Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Ponadto do akcji włączyło się wielu piłkarzy z Lotto Ekstraklasy, czy dziennikarze Canal+.

Nowotwór jąder
Nowotwór jąder dotyka najczęściej mężczyzn w przedziale wiekowych 15 – 35 lat, z kolei rak prostaty dotyka mężczyzn po 45 roku życia Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty, radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny, zaawansowana diagnostyka i obrazowanie na nic się jednak nie zdadzą bez wiedzy na temat wczesnego wykrywania nowotworów.
Najważniejsze jest samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Chociaż 79% mężczyzn twierdzi, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewiele z nich faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia – przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA.

Akcja Movember trwa od 2004 roku i jest bardzo popularna w takich krajach jak Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, czy Kanada. Nazwa Movember pochodzi od słów: MOustache – wąsy i noVEMBER – listopad.

Żeby akcja była ciekawsza i więcej osób przyłączyło się do akcji można wyzwać kogoś na pojedynek (podobnie jak to miało miejsce z akcją typu Ice Buckett Challenge).

Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

Autor: Marcin Biś
źródło: www.movember.org.pl

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze