Szukaj

dzisiaj jest 17/06/2024 12:14

Zaprezentowano kalendarz miejski na 2017 rok

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Dziś (tj. 25.11.) w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbyła się prezentacja kalendarza miejskiego na 2017 rok. W tym roku w kalendarzu znalazły się obrazy malarki Joanny Jeżewskiej-Desperak ilustrujące życie i architekturę naszego miasta.

Kalendarz, na którego kartach przedstawiono 12 miejsc w Częstochowie (tematami jest m.in. aleja Najświętszej Maryi Panny, aleja Kościuszki i Dworzec Główny) został wydany w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Jego dystrybucję poprowadzi Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w III alei Najświętszej Maryi Panny – kalendarze będą dostępne dla mieszkańców i gości MCIT nieodpłatnie od 26 listopada aż do wyczerpania zapasów. Kalendarz będzie też materiałem promocyjnym władz miasta Częstochowy przy okazji oficjalnych spotkań i wizyt.

– Tematyka związana z przestrzenią miasta, jej architekturą oraz obecnymi w niej ludźmi jest dla mnie ciekawym źródłem inspiracji. Te obrazy są swego rodzaju dokumentacją, bo powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Na niektórych widnieją witryny czy reklamy, które już dzisiaj nie istnieją – mówi Joanna Jeżewska-Desperak.

Są też w tej „miejskiej” serii obrazy przedstawiające starą Częstochowę, której – dokładnie w takiej formie, jak na obrazach autorki – już w przestrzeni miejskiej nie ma.
Jeden z obrazów, który znalazł się na kartach częstochowskiego kalendarza na 2017 r., jest obecnie prezentowany w Nowym Jorku.

Projekt graficzny kalendarza, zawierającego wybór reprodukcji prac artystki przygotowała Anna Stępień z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.

Od kilku lat do pracy nad urzędowym kalendarzem zapraszani są artyści związani z Częstochową. Do tej pory swoje prace prezentowali już w tym projekcie Jacek Pałucha, Bartosz Frączek i Marta Frej, za każdym razem prezentując swoje autorskie, oryginalne spojrzenie na motywy związane z częstochowskim krajobrazem, architekturą, tradycjami i ludźmi.

Foto: Marcin Biś
Źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze