Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:45

Wandale zniszczyli 23 wiaty przystankowe

Zakończyła się inwentaryzacja strat po akcie wandalizmu, do którego doszło w kilku dzielnicach Częstochowy w nocy z 22 na 23 października. Zniszczono 23 wiaty autobusowe i tramwajowe, 23 pasy ostrzegawcze dla osób niedowidzących, 10 schematów komunikacji miejskiej. Wybito też 35 szyb z wysokiej jakości szkła i zdemolowano 4 gabloty informacyjne.

Zdemolowana została infrastruktura przystankowa m.in. przy ul. Legionów na wysokości ul. Wspólnej na Zawodziu, przy ul. Orkana na wysokości kościoła i w obrębie skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i ul. Orkana na Wrzosowisku.

Straty wciąż są skrupulatnie obliczane, ale już dziś Miejski Zarząd Dróg i Transportu z przykrością stwierdza, że zamiast inwestować w zakup i montaż kolejnych elementów infrastruktury przystankowej, trzeba będzie przeznaczyć niemałe środki na usuwanie szkód tego przestępstwa.
Częstochowska policja prowadzi działania w celu wykrycia sprawców. Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniach proszone są o kontakt. Z informacji uzyskanych przez MZDiT wynika, że Policja ze względu na skalę zniszczeń będzie ścigać osoby odpowiedzialne za te skandaliczne czyny jako sprawców potencjalnego przestępstwa, a nie wykroczenia.

W ostatnich latach, w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, miasto wydało ogromne środki na modernizację infrastruktury przystankowej. Oprócz modernizacji – które ujęte były w zakresach innych, większych inwestycji – od 2010 roku na ten cel wydano blisko 2 mln zł. Dzięki temu nowe wiaty zyskali pasażerowie przy 171 przystankach. Tylko w minione wakacje zamontowano ich 18. Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt wiat, które zostały wymienione w ramach realizacji odrębnych inwestycji drogowych i komunikacyjnych.

foto/źródło: UM Częstochowy
[mb]

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze