Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:02

W dzielnicy Wrzosowiak powstanie kompleks sportowy z torem speedrowerowym ? Zdecydują mieszkańcy Częstochowy.

Speedrower w Częstochowie nabiera na popularności. Dlatego też działacze Klubu Lwy Avia Częstochowa poczyniły odpowiednie kroki, aby w Częstochowie powstał drugi tor speedrowerowy. W tym celu w czwartek 5. września odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli klubu oraz przewodniczącym rady miasta Zdzisławem Wolskim i radnym miasta Tomaszem Blukaczem.

„Budowa kompleksu sportowego w dzielnicy Wrzosowiak” bo tak nazywa się zadanie, które zostało złożone w ramach budżetu obywatelskiego przez przedstawicieli Klubu zakłada budowę toru speedrowerowego oraz boiska do gry w piłkę nożną przy ul. Orkana (w okolicach bloku 14/18).

W minionym roku w Częstochowie odbyły się Mistrzostwa Europy w speedrowerze, to właśnie te zawody spowodowały, że speedrower zapragnęło uprawiać wiele młodych częstochowianek i częstochowian. To dla nich powstała szkółka Lwy Krasnale Częstochowa, która obecnie zrzesza ok 30 adeptów zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Liczba ta byłaby zapewne większa, gdyby w Częstochowie było więcej obiektów speedrowerowych. Dlatego też zdecydowaliśmy, aby złożyć wniosek w ramach budżetu obywatelskiego pod nazwą „Budowa kompleksu sportowego w dzielnicy Wrzosowiak”, który zakłada budowę toru speedrowerowego oraz boiska do gry w piłkę nożną – powiedział manager ds reklamy  i marketingu Lwy Częstochowa Marcin Biś. Warto odnotować, że obiekt ten będzie otwarty dla Wszystkich mieszkanek oraz mieszkańców Częstochowy i będzie służył nie tylko mieszkańcom dzielnicy Wrzosowiak, ale również mieszkańcom innych dzielnic – dodał Biś

Proszę w imieniu młodzieży o oddanie głosu na projekt „Budowa kompleksu sportowego  w dzielnicy Wrzosowiak”, ponieważ uważam, że w każdej dzielnicy powinien znajdować się taki tor – powiedział prezes SFC Lwy Avia Częstochowa Janusz Danek. Częstochowa kocha ściganie w lewo. Kocha żużel, kocha speedrower dlatego uważam, że warto dać szansę młodym ludziom do uprawiania speedrowera w innych dzielnicach Częstochowy – dodał Danek.

Jako lekarz wiem, że sport to zdrowie dlatego wspieram każde przedsięwzięcia, które zachęcają dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Dlatego cieszę się, że przedstawiciele Klubu Lwy Częstochowa zdecydowali się złożyć w ramach tegorocznego budżetu obywatelskie projekt zakładający budowę kompleksu sportowego z boiskiem do gry w piłkę nożną oraz torem speedrowerowym w dzielnicy Wrzosowiakpowiedział przewodniczący rady miasta Zdzisław Wolski.

W akcję promującą budowę kompleksu sportowego z torem speedrowerowym przy ul. Orkana włączył się również były zawodnik Lwów Częstochowa, a obecnie Radny Miasta Częstochowy Tomasz Blukacz.

– Jako były zawodnik drużyny  Lwy Częstochowa swoją przygodę ze speedrowerowym zaczynałem przed blokiem, gdzie tworzyliśmy prowizoryczne tory na starych boiskach, czy placach zabaw i tam ścigaliśmy się. Teraz czasy zmieniły się i młode mieszkanki oraz mieszkańcy Częstochowy dzięki Państwa głosom mogą uprawiać ten sport w zupełnie odmiennych i bezpiecznych warunkach. Dlatego liczę, że od 06 września swoimi głosami wesprzecie Państwo  zadanie nr 7 „Budowa kompleksu sportowego w dzielnicy Wrzosowiak” – powiedział radny miasta Tomasz Blukacz.

Celem zadania jest budowa toru speedrowerowego oraz modernizacja istniejącego boiska do gry w piłkę nożną, który obejmuje:

 1. Budowa toru speedrowerowego o parametrach:

długość toru: ok 75 metry
szerokość toru na prostych / na łukach: ok. 6 metrów / ok. 6 metrów
promień łuków: wewnętrzny ok. 5 metrów / zewnętrzny ok. 11 metrów
profil toru na prostych / na łukach: ok 0 stopni / ok 5 stopni
wysokość krawężnika wewnętrznego / zewnętrznego: ok 7 cm / ok 7 cm

 1. a) warstwa nawierzchni
  nawierzchnia toru speedrowerowego zakłada się wykop od 50 cm do 70 cm
  mączka ceglana z domieszką 20% glinki 12 cm
  kruszywo fr. 0,075-31,5 mm Is=0,98 gr. 15 cm
  podsypka żwirowa Is=0,98 od 112 do 43 cm –
 2. b) utwardzonego pola startowego z polbruku – polbruk gr 8 cm , kolor szary
  podsypka cementowo-piaskowa 5 cm,
  – podsypka żwirowa Is=0,98 przyjęto średnio gr. 50 cm
 3. c) odwodnienie drenażowe toru oraz budowa ogrodzenia
  krawężniki wewnętrzne i zewnętrzne z obrzeży betonowych
  ogrodzenie z rurek stalowych obciągniętych siatką (w odległości ok. 70 cm od zewnętrznych krawędzi toru) o wysokości ok. 110 cm,
  ogrodzenie „parku maszyn” dla zawodników (usytuowany przy jednym z łuków toru) z rurek stalowych obciągniętych siatką o wysokości ok. 110 cm
  montaż bramy umożliwiający wyjazd na tor z parku maszyn
 4. d) doprowadzenie instalacji energii elektrycznej wraz z budową taśmy startowej
  doprowadzenie instalacji elektrycznej
  budowa budki elektrycznej w celu podłączenia m.in. zewnętrznego nagłośnienia
  montaż taśmy startowej
 5. Modernizacja boiska do gry w piłkę nożną

Projekt zakłada budowę boiska do gry w piłkę nożną z trawy naturalnej w sąsiedztwie toru speedrowerowego.

Zakres robót obejmuje:
budowę boiska to gry w piłkę nożną o wymiarach ok. 8 m x 16 m (lub mniejsze w przypadku braku miejsca)
wykonanie nawierzchni boiska
trawa naturalna siana na podłożu z mieszanki torfu, ziemi i piasku.
montaż 2 bramek – szerokość 3,00 m, wysokość 2,00 m 3.

Mała architektura

kosze na śmieci z kamienia płukanego, wkład z blachy ocynkowanej z popielniczką o pojemności 40 litrów – 4 sztuki
ławki wandaloodporne z oparciem i siedliskiem drewnianym – 4 sztuki.

Zasady głosowania

Od 06 września do 25 września odbędzie się głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zwycięskie pozycje zostaną zrealizowane w 2020 roku.

Głosowanie odbywa się w systemie skandynawskim, czyli oddać można tylko głosy pozytywne – nie da się głosować przeciw danej propozycji. Głos realizowany jest poprzez przyznanie kwoty punktów na dane zadanie. Każdy głosujący ma do rozdania 10 punktów na propozycje ogólnomiejskie i 10 punktów na propozycje dzielnicowe.

Głosować będzie można:
– drogą elektroniczną (poprzez stronę internetową: https://budzet.czestochowa.um.gov.pl:81/ ),
– w komisji do głosowania znajdującej się w Urzędzie Miasta Częstochowy, w Referacie Dialogu i Praw Człowieka przy ul. Focha 19/21, w pokoju 32 – w godzinach pracy urzędu, czyli od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30,
– w mobilnym punkcie do głosowania,
– osoby o ograniczonej możliwości ruchowej potwierdzonej orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z możliwości glosowania w swoim miejscu zamieszkania, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby do Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy (tel. 34 37 07 497).

Udział w głosowaniu mogą wziąć wszystkie mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 13. rok życia.

Więcej informacji odnośnie zadania nr 7 – „Budowa kompleksu sportowego w dzielnicy Wrzosowiak” można znaleźć tutaj: www.facebook.com/sportowywrzosowiak.

[mb]

 

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze