Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 07:07

UWAŻAJCIE NA ŻMIJE

Żmije na jurze
Żmije na jurze

Jak poinformował Nas jeden z czytelników na popularnej do spacerów „Dębowcówce” pomiędzy rowerostradą a skrętem na Olsztyn pojawiły się żmije.

Napotkana przez Naszego czytelnika żmija to najprawdopodobniej żmija zygzakowata, która jest jadowita i często pojawia się w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ukąszenie przez tego typu żmiję jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Objawy po ukąszeniu pojawiają się po ok. 15 minutach, wówczas w miejscu ukąszenia pojawia się mała rana z obrzękiem. Innymi objawami są zawroty głowy oraz problemy z oddychaniem.

Po ukąszeniu należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie. W czasie oczekiwania na karetkę miejsce ukąszenia należy obmyć najlepiej solą fizjologiczną lub wodą, ponadto ranę należy zabezpieczyć jałową gazą oraz unieruchomić kończynę.

W dni słoneczne tego typu żmije często wylegają się na szlakach turystycznych oraz na drogach asfaltowych. Dlatego apelujemy do osób, które mają zamiar wybrać się na spacer do lasu, czy na łąkę o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zachęcamy do odwiedzania i polubienia Naszego profilu na Facebook.

Autor: Marcin Biś
Zdjęcie nadesłał Pan Rafał Bogacz

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze