Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 08:04

Ulica Łódzka oddana do użytku, Artyleryjska z Kościelną gotowe jesienią

foto: MZDiT w Częstochowie

W obecności przedstawicieli częstochowskiego MZDiT, pracowników firm wykonawczych i podwykonawczych oraz przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy, Zbigniewa Niesmacznego dokonano dziś odbioru technicznego przebudowanej ul. Łódzkiej na odcinku od ul. Poleskiej do ronda 7 Dywizji Piechoty.  Ruch samochodowy wrócił na zamknięty dotąd fragment.

W ramach zadania za nieco ponad 3,5 mln zł wybudowano na odcinku blisko kilometra m.in.: nową infrastrukturę podziemną (wraz z sieciami kanalizacyjnymi), konstrukcję i nawierzchnię drogi, chodniki, zjazdy, oświetlenie i oznakowanie oraz zreorganizowano zieleń. Dzięki wprowadzonym ograniczeniom, zmianom parametrów drogi i wybudowaniu wyniesionych skrzyżowań z ulicami: Wawrzynowicza, Elsnera i Małopolską, ruch samochodowy będzie odbywał się w spokojniejszy niż dotąd sposób. Utrzymanie większości dotychczasowej zieleni i nowe nasadzenia umilą natomiast poruszanie się w obrębie nowej ul. Łódzkiej pieszym i rowerzystom. Dość długi termin realizacji zadania wynikał m.in. z konieczności sformatowania wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Zabiegi te przyniosły zamierzony efekt – przebudowa została dofinansowana kwotą ponad 1,5 mln zł.

– Oddana ulica Łódzka podobnie jak trwająca przebudowa ulic: Artyleryjskiej i Kościelnej na Stradomiu uzyskały wsparcie zewnętrzne. Zdobycie takich środków ma zawsze duże znaczenie dla miejskiej kasy, a w trudnych dla samorządu czasach, związanych z niższymi dochodami m.in. z powodu epidemii, warunkuje często możliwość przeprowadzenia inwestycji. To ważne, żebyśmy – mimo budżetowych kłopotów – zachowali możliwość realizacji zadań w ramach programu „Lepszej Komunikacji w Częstochowie”. Jednym z jego głównych celów jest przebudowa kolejnych kilometrów dróg gminnych i powiatowych w naszym mieście – podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Wspomniana budowa ulic: Artyleryjskiej i Kościelnej na Stradomiu swój finał ma mieć jesienią tego roku. Następną drogą powiatową, której przebudowa jest przygotowywana to ul. Korczaka. Władze samorządowe Częstochowy i jej mieszkańcy wystosowali też do Rządu apele o dofinansowanie przebudowy ul. Złotej. Kosztowna inwestycja mimo spełnienia wymogów formalnych i akceptacji wniosku na poziomie wojewódzkim, została przeniesiona na listę rezerwową zadań przewidzianych do dofinansowania w ramach kolejnych edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Przez to przebudowa stanęła pod znakiem zapytania.

Foto/źródło: MZDiT w Częstochowie

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze