Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 07:43

Twisty 2.0. będą miały swoich patronów ?

foto: Marcin Biś

Dziesięć Twistów nowej generacji zakupione przez częstochowskie MPK być może będą miały swoich patronów. Taki pomysł zgłosił radny miasta Częstochowy Tomasz Blukacz.

Przypomnijmy, że Częstochowa zakupiła dziesięć tramwajów typy Twist 2.0 od bydgoskiej PESY. Obecnie do Częstochowy dotarły osiem składów.  Po wszystkich trasach w mieście tabor zacznie kursować na początku przyszłego roku, wraz z zakończeniem największej przebudowy infrastruktury tramwajowej od początku istnienia sieci w Częstochowie. Koszt produkcji i dostawy dziesięciu nowych tramwajów od bydgoskiej PESY wyniósł w sumie ok. 90 mln zł

– W związku z licznymi pytaniami mieszkańców, czy nowe Twisty nowej generacji zakupione przez miasto będą miały jakieś nazwy ? Wyszedłem z propozycją, aby częstochowskie Twisty 2.0. miały swoich patronów. Twisty nowej generacji otrzymały by imiona od osób znanych, zasłużonych i związanych  z historią Miasta Częstochowy – powiedział radny miasta Częstochowy, Tomasz Blukacz – Proponuję również, aby na monitorach, które są umieszczone w tramwajach były wyświetlane ich biografie, aby podczas podróży mieszkańcy Naszego miasta, jaki i również przyjezdni mogli przypomnieć sobie i wspomnieć znanych, zasłużonych osób dla miasta Częstochowy, czy też osób urodzonych w Częstochowie, a jest ich naprawdę bardzo wielu – dodał Tomasz Blukacz.

Wśród propozycji znaleźli się:
1. Duda-Gracz Jerzy (Polski malarz, rysownik, scenograf)
2. Hanke Bernard (Polski przemysłowiec, założyciel Huty Częstochowa).
3. Idzikowski Bronisław (Polski żużlowiec.  Drużynowy Mistrz Polski z 1959 r. z Włókniarzem Częstochowa, który 10 września 1961 roku podczas meczu ligowego z Polonią Bydgoszcz w Częstochowie odniósł poważne obrażenia, w wyniku czego zmarł).
4. Kulej Jerzy (polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski)
5. Jędrusik Kalina (polska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i artystka kabaretowa).
6. Kohn Berek (Przemysłowiec związany z Częstochową, właściciel pierwszych dużych zakładów przemysłowych w mieście).
7. Kühn Kazimierz (Jeden z pomysłodawców budowy w Częstochowie nowoczesnego gmachu teatru)
8. Mackiewicz Tomasz (polski himalaista, który 30 stycznia 2018 r zginął podczas wyprawy na Nanga Parbat)
9. Perepeczko Marek (Polski aktor teatralny i filmowy. W latach 1997–2003 był aktorem i dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
10. Poświatowska Halina (Poetka urodziła się w Częstochowie jako Halina Myga)

W ramach inicjatywy każdy z dziesięciu tramwajów marki Pesa Twist 2.0. miałby otrzymać imię, poza tym w każdym tramwaju pasażerowie będą mogli zapoznać się z biografią danej osoby, która może być wyświetlana na dwóch ekranach, które są na wyposażeniu każdego z tramwajów.

Przypomnijmy, że swoje nazwy mają już starsze modele Twistów, które otrzymały takie imiona jak:  „Biegan”, „ Czewuś”, „Północ – Południe”,  „Rakuś”,  „Pułaski”, „Częstoch” oraz  „Medalik”. Ponadto jeden z autobusów marki Solaris nosi nazwę „Muniek” od częstochowskiego muzyka Muńka Staszczyka.

TWISTY 2.0.

Nowe Twisty w porównaniu do poprzedniej wersji są dłuższe o 20 centymetrów, a łączna długość wynosi 32,2 m. Nowe tramwaje zostały wyposażone również w technologię umożliwiającą odzyskiwanie energii z hamowania co umożliwi poruszanie się w awaryjnych sytuacjach. Pojazdy zostały wyposażone, także w system monitoringu cyfrowego, który monitoruje całe wnętrze części pasażerskiej pojazdu oraz strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem obejmującej obszar na odległość co najmniej 20 metrów przed czołem pojazdu, strefę z tyłu pojazdu, strefy boczne pojazdu ze szczególnym uwzględnieniem wejść/wyjść oraz zapewnienie monitorowania przy skrętach członów pojazdu, strefę pantografu. W każdym tramwaju znajdują się również dwa automaty biletowe przyjmujące płatność bilonem oraz kartami bezstykowymi w technologii PayPass, PayWave lub NFC, drukujący bilety jednorazowe oraz wydający resztę. Ponadto część pasażerska tramwajów posiadają skuteczne układy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji zapewniające dobre warunki podróżowania niezależnie od pory roku. Ponadto w tramwajach znajdziemy porty USB, które zostały zamontowane na poręczach umożliwiając pasażerom doładowanie baterii telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń mobilnych w czasie podróży. W pojazdach możną również skorzystać z darmowego wi-fi.

autor/foto: Marcin Biś

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze