Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 08:22

Tegoroczny budżet obywatelski z poślizgiem. Wszystkiemu winny koronawirus

Tradycyjnie na przełomie maja i czerwca mieszkańcy Częstochowy mogli  zgłaszać propozycje zadań do budżetu obywatelskiego. Niestety w tym roku w związku z pandemią koronawirusa cała edycja została zawieszona.

–  Ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w kraju, działania związane z realizacją kolejnej edycji budżetu obywatelskiego są aktualnie zawieszone. Po uruchomieniu procedury komunikat o tym fakcie oraz formie przeprowadzenia budżetu obywatelskiego zostanie podany do publicznej wiadomości, opublikowany na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl oraz przekazany do mediów za pośrednictwem Biura Prasowego UM – informuje Kinga Wolnik z Wydziału Polityki Społecznej – Szczegółowy harmonogram działań w ramach budżetu obywatelskiego zostanie udostępniony do publicznej wiadomości na co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia zgłaszania projektów zadań dodała Kinga Wolnik.

Pandemia koronawirusa wpłynęła również na zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego do realizacji w 2020 r. W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego miało zostać zrealizowanych dziewięć zadań ogólnomiejskich oraz 118 dzielnicowych. Jednak ze względu na Covid-19 realizacja zadań  o charakterze kulturalnym i sportowym  została zawieszona.

– Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wydziały i jednostki merytoryczne w sprawozdaniach z realizacji zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego do realizacji w 2020 r., są one realizowane zgodnie z harmonogramami, za wyjątkiem zadań kulturalnych i sportowych, których realizacja jest zawieszona z uwagi na aktualne warunki epidemiologiczne – powiedziała Kinga Wolnik.

Budżet Obywatelski jest częścią budżetu gminy, ale o wydatkach decydują bezpośrednio mieszkańcy w głosowaniu prowadzonym przez Internet, na kartach korespondencyjnie bądź w wyznaczonych do tego punktach. Środki podzielone są na zadania ogólnomiejskie i zadania dzielnicowe. Głosowanie odbywa się w systemie skandynawskim, czyli głosować można wyłącznie pozytywnie poprzez przyznanie wybranym pozycjom punktów z puli, którą głosujący mieli do dyspozycji, czyli w tym przypadku po 10 punktów osobno na zadania ogólnomiejskie i zadania dzielnicowe.

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze