Szukaj

dzisiaj jest 29/05/2024 07:56

„Słowak” zostaje na Kościuszki

Urząd Miasta

I Liceum Ogólnokształcące zostaje w budynku przy alei Kościuszki 8. Ekspertyza techniczna daje możliwość takiego zaplanowania harmonogramu i terminarza prac związanych z realizacją zaleceń straży pożarnej, aby możliwe było funkcjonowanie szkoły w historycznej siedzibie bez potrzeby jej czasowej przeprowadzki. Zalecenia straży mają być realizowane sukcesywnie, ale z zaplanowaniem najpoważniejszych prac budowlanych wewnątrz budynku w okresie wakacji 2016 r.

O decyzji miasta w sprawie budynku poinformował podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta 9 czerwca prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, któremu towarzyszyli zastępca prezydenta Mirosław Soborak oraz naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Michał Konieczny.

Oświadczenie prezydenta miasta dotyczące budynku I LO im. Słowackiego:

Szanowni Państwo
Analiza ekspertyzy dotyczącej sposobu zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej dla budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego przy alei Kościuszki 8 oraz konsultacje przeprowadzone z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej umożliwiły nam podjęcie decyzji o pozostawieniu szkoły w jej historycznej siedzibie na czas realizacji zaleceń przeciwpożarowych PSP.

Podjęcie właściwej decyzji, biorącej pod uwagę bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników szkoły, było możliwe dopiero po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji. Dlatego, co podkreślałem od początku, niezbędne było sfinalizowanie rzeczowej ekspertyzy technicznej i przygotowanie wariantów rozwiązania problemu.
Rozumiem emocje, które z pewnością wywołała troska o los szkoły. Doceniam wszystkie skierowane do mnie merytoryczne głosy, wnioski i opinie, jak również deklarację pomocy wyrażoną w liście podpisanym przez przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO oraz pracowników Liceum. Ale najważniejsza musi być tu odpowiedzialność i rozwaga. Dziś, po przeanalizowaniu ekspertyzy, możemy podjąć rozsądną, ale też satysfakcjonującą nas i – jak przypuszczam – społeczność Liceum im. Słowackiego, decyzję o pozostawieniu szkoły w jej obecnym miejscu.

Zamierzamy – w uzgodnieniu z Komendantem Wojewódzkim PSP, a także ekspertami ds. budownictwa i ochrony przeciwpożarowej – zaplanować taki zakres oraz terminarz prac, który zapewni szkole bezpieczeństwo i spełnienie zaleceń pożarniczych, a jednocześnie umożliwi dalsze funkcjonowanie I LO im. Juliusza Słowackiego w budynku przy alei Kościuszki 8, bez konieczności wyprowadzania uczniów ze szkoły na czas wykonania niezbędnych prac

Oczywiście musimy mieć świadomość, że funkcjonowanie szkoły przy jednoczesnym wymogu wykonania zaleceń nałożonych na szkołę przez straż pożarną może nieść pewne uciążliwości oraz docelowo nieco zmienić otoczenie szkoły.
To rozwiązanie nakłada też na nas wszystkich, a przede wszystkim kierownictwo szkoły, bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo – w tym także przeciwpożarowe – obiektu, dodatkowe obowiązki związane z zapewnieniem bezpiecznej nauki i pracy.

Na koniec, ponieważ trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych życzę, aby w roku szkolnym 2015/2016 I Liceum im. J. Słowackiego zyskało grono zdolnych i pozytywnie zaangażowanych w sprawy Szkoły uczniów, a konieczność dostosowania budynku przy alei Kościuszki 8 do wymagań przeciwpożarowych, poprawiła warunki nauki i pracy w szkole.

Wydarzenie możesz komentować na Facebook.

Dodane przez: Marcin Biś
Źródło: Serwis Urzędu Miasta Częstochowa

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze