Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:05

Radni przeciwko opłacaniu lekcji religii przez miasto

Na ostatniej sesji Rady Miasta przyjęto stanowisko w sprawie apelu o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy.

TREŚĆ STANOWISKA:

W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy.
W częstochowskich szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina miasto Częstochowa, jest 131 etatów nauczycieli religii (księży, sióstr oraz katechetów).
Roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w Częstochowie to 9 563 454 zł.Wydatki ponoszone na naukę lekcji religii w szkołach w 70% (6 694 418 zł) finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30% (2 869 036 zł) z dochodów własnych miasta.
Rokrocznie coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii, pomimo tego koszty organizacji zajęć nie maleją. Wobec bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej, przed którą zostały postawione samorządy, w tym Częstochowa, oraz dynamicznie rosnących kosztów obsługi systemu edukacji, zwracamy się z prośbą o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy.
Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta nie jest projektem wymierzonym przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu kościołowi. Nasz apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań.
Jako samorząd, zmuszony do szukania oszczędności, zachowując tak duże środki z organizacji lekcji religii będziemy mogli przeznaczyć ten kapitał bezpośrednio na zadania budżetowe dla naszych mieszkańców.

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze