Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 08:39

Promenada Śródmiejska na finiszu

foto: M. Biś

Już niebawem mieszkanki oraz mieszkańcy Częstochowy będą mogli korzystać z Promenady Śródmiejskiej, która powstaje na terenie dawnego ,,Węglobloku” między aleją Wolności, a aleją Bohaterów Monte Cassino.

W ramach inwestycji powstała aleja dla pieszych, która została wykonana z płyt betonowych z wibrobetonu z uzupełnieniami z kostki kamiennej, natomiast plac wejściowy, który łączy się z placem centralnym został wykonany z płyt betonowych z wibrobetonu. Głównym miejscem promenady będzie plac centralny, na którym znajduje się zestaw urządzeń sprawnościowych typu street workout park, przeznaczony dla osób w różnym wieku i o różnym przygotowaniu sportowym. Na placu centralnym z bezpieczną nawierzchnią żwirową, oprócz urządzeń do ćwiczeń, zainstalowane zostaną elementy małej architektury tj:  stojaki na rowery, ławki, kosze na odpady, latarnie oraz monitoring wizyjny. Całość inwestycji okalają murki oporowe, powstała też brama wejściowa w formie pergoli od alei Wolności.

Na obszarze inwestycji występują grunty nasypowe oraz wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego w  środkowej części placu centralnego, gdzie znajduje się urządzenie typu street workout park podłoże zostało odwodnione poprzez budowę kanalizacji deszczowej. Całość terenu został zagospodarowany w ten sposób aby nasyp oraz nowe drzewa i krzewy ograniczały uciążliwości sąsiedztwa arterii komunikacyjnej.

Promenada Śródmiejska to element programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”, w ramach którego głównym celem władz miasta jest zwiększenie aktywności fizycznej i możliwości rekreacji dla częstochowian na gruntach miejskich w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. W przypadku promenady niezagospodarowany wcześniej teren, który znajduje się blisko ścisłego centrum miasta stał się przyjaznym miejscem spacerów i rekreacji na powietrzu. Najchętniej i najczęściej będą z niego zapewne korzystać mieszkanki oraz mieszkańcy pobliskich bloków dzielnicy Trzech Wieszczy, którzy byli wśród inicjatorów uporządkowania i zagospodarowania tego terenu.

Zgodnie z zawartą umową na wykonania całości zadań, wykonawca ma termin do końca sierpnia tego roku, jednak zaawansowany stan prac budowlanych rodzi nadzieję, iż prace, zostaną zakończone nieco wcześniej.

Koszt inwestycji to 5,9 mln zł.

autor: Mateusz Musiał
foto: Marcin Biś

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze