Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 18:09

PREZYDENT ROZMAWIAŁ Z PARLAMENTARZYSTAMI O ROZWOJU MIASTA

foto: UM Częstochowy
foto: UM Częstochowy

Prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się 11 stycznia z częstochowskimi parlamentarzystami. Wszyscy, bez względu na polityczne podziały, zadeklarowali w czasie spotkania wolę współpracy z samorządem oraz chęć wspierania inicjatyw służących rozwojowi miasta i ziemi częstochowskiej.

W spotkaniu wzięli udział posłowie RP: Halina Rozpondek, Izabela Leszczyna, Lidia Burzyńska, Szymon Giżyński i Tomasz Jaskóła oraz senatorowie Artur Warzocha i Ryszard Majer. Reprezentowani byli także europoseł Jadwiga Wiśniewska i poseł Konrad Głębocki.

Prezydent przedstawił syntetycznie aktualną sytuację gospodarczo-finansową miasta i podsumował miniony rok w częstochowskim samorządzie. Następnie wskazał na regulacje prawne warunkujące rozwój gospodarczy oraz wpływające na samorząd terytorialny (m.in. w zakresie barier rozwojowych, finansów, edukacji, zdrowia publicznego i administracji samorządowej). Poprosił parlamentarzystów o zwrócenie uwagi na niektóre obecne przepisy oraz projektowane zmiany – w kontekście ich skutków ekonomiczno-społecznych dla Częstochowy i jej mieszkańców.
Zwrócił m.in. uwagę na konieczność finansowej rekompensaty dla samorządów z tytułu planowanego podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 8,5 tys. zł. Dla Częstochowy będzie to oznaczać stratę rocznie ok. 56 mln zł w dochodach otrzymywanych z PIT, co może stanowić zagrożenie dla zabezpieczenia wkładu własnego do planowanych inwestycji unijnych.
Krzysztof Matyjaszczyk poinformował o aktualnych projektach z udziałem funduszy UE, na których realizację liczy Częstochowa w najbliższych latach. Zaapelował jednocześnie o wsparcie starań miasta o zdobycie zewnętrznych środków z programów centralnych na strategiczne inwestycje, o których finansowanie miasto obecnie zabiega lub wkrótce zamierza aplikować.
Wśród wymienionych zadań znalazły się m.in.: budowa połączenia „gnaszyńskiego” węzła autostradowego z trasą DK-1, bezkolizyjne skrzyżowanie DK-1 – DK-46 na Bugaju, o co mocno postulują także okoliczne gminy, uzyskanie środków na skomunikowanie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych przy DK-1 (obszar Rząsawy), uzyskanie środków na modernizacje bazy kulturalnej, w tym na przygotowany już remont Teatru im. A. Mickiewicza.
Jedną ze strategicznych kwestii poruszonych przez prezydenta był także postulat bezpłatnej obwodnicy Częstochowy w ramach autostrady A1, której budowa na odcinku między Częstochową a Pyrzowicami ma wkrótce ruszyć (petycje w tej sprawie były już kierowane w minionych latach do Rządu RP).

Oprócz zasygnalizowania najważniejszych problemów w czasie spotkania (do części z nich obecni odnosili się „na bieżąco”) prezydent przekazał parlamentarzystom obszerny materiał rozwijający poruszane wątki, z załącznikiem w postaci szczegółowej opinii do projektu ustawy o zamówieniach publicznych.

Osobnym punktem spotkania była sprawa inicjatywy odtworzenia województwa częstochowskiego. Wymieniono się uwagami na temat prowadzonych akcji i wyrażanych dotychczas przez społeczności oraz samorządy poszczególnych miast, gmin i powiatów opinii. Omówiono też odpowiedzi skierowane przez MSWiA m.in. do prezydenta Częstochowy.

Częstochowscy parlamentarzyści, reprezentujący parlamentarną większość, potwierdzili wolę zmian administracyjnych, których efektem ma być odzyskanie przez Częstochowę statusu stolicy województwa. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowanie ewentualnych korekt administracyjnych będzie możliwe po dokonaniu niezbędnych analiz, konsultacji i uwzględnieniu woli mieszkańców danego regionu.

Dodane przez: Marcin Biś
Foto/Źródło: Materiały prasowe UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze