Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 10:54

Policja ostrzega częstochowskich seniorów przed oszustami

Częstochowscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując różne metody okradają starszych mieszkańców naszego regionu.

Oszuści wymyślają różne sposoby, aby okraść starsze osoby. Często wykorzystują dobre serce i zaufanie oraz chęć nawiązania kontaktu z innymi osobami przez samotnie zamieszkujących seniorów. Od stycznia br. złodzieje, działający pod legendą weszli do 15 domów, a telefonicznie skontaktowali się z 34 starszymi osobami, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Łącznie seniorzy z Częstochowy i powiatu stracili już prawie pół miliona złotych.

Przestępcy działają za pomocą różnorodnych metod. Bardzo często pukają do drzwi, podszywając się pod pracowników różnych przedsiębiorstw, poczty, ZUS-u, służby zdrowia, z prośbą o wodę, o jedzenie lub oferując sprzedaż artykułów przemysłowych. Gdy zostaną wpuszczeni do mieszkania, zazwyczaj wychodzą ze wszystkimi oszczędnościami jego właściciela. Nigdy nie działają w pojedynkę. Jedna osoba zajmuje seniora rozmową, inna plądruje dom. Lokator o tym, że utracił oszczędności życia dowiaduje się po pewnym czasie. Z reguły nie potrafi podać rysopisu czy innych danych istotnych dla ustalenia sprawców.

Jedna z mieszkanek Częstochowy myśląc, że pomaga córce uczestniczącej w wypadku drogowym przekazała oszustom 80 tys. zł, które uprzednio spakowała do opakowania po cukierkach. Inny mieszkaniec Częstochowy udał się do banku chcąc wypłacić 60 tys. złotych na taki sam cel, jednak dzięki czujnej postawie pracownika banku nie doszło do przekazania pieniędzy.

W ubiegłym tygodniu dwie kobiety weszły do domu 92-letniej mieszkanki Częstochowy, podając się za pielęgniarki środowiskowe. Gdy seniorka zajęta była przygotowywaniem ciepłego napoju dla gości, kobiety znalazły pudełko z odłożoną gotówką i po ich przywłaszczeniu wyszły z mieszkania.

Dużym zaufaniem seniorzy obdarzyli też złodziei, podszywających się pod pracowników wodociągów. Podczas, gdy starsze osoby zajęte były odkręcaniem i zakręcaniem kurków z wodą w łazience, złodzieje plądrowali im mieszkania. W ten sposób sprawcy działający pod legendą ukradli w tym roku już ponad 200 tys. zł.

Oszuści wciąż modyfikują swoje metody, by wyłudzić od osób pieniądze, bądź dane wrażliwe. Cennym łupem, oprócz gotówki i biżuterii, może być tożsamość np. numer dowodu osobistego i PESEL oraz loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Takie dane należy chronić, gdyż takie dane mogą umożliwić przelanie pieniędzy na konto przestępcy lub zaciągnięcie na nas kredytów.

źródło: KMP Częstochowa

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze