Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 07:37

Podpisano umowę na zakup 40 nowoczesnych autobusów

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Dziś w Urzędzie Miasta w towarzystwie prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka doszło do podpisania umowy pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Częstochowie, a firmą Solaris Bus&Coach na zakup 40 nowych autobusów miejskich.

Nowe autobusy zostaną wyposażone w 6-cio cylindrowy silnik o zapłonie samoczynnym o mocy minimalnej 200 kW oraz będą spełniać wartości graniczne normy EURO VI. Komora silnika zostanie wyposażona w automatyczny system detekcji gaszenia pożaru oraz czujnik pożarowy z sygnalizacją ostrzegawczą na pulpicie kierowcy oraz sygnalizacją dźwiękową. Obszar detekcji i gaszenia będzie obejmować również agregat grzewczy. Pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację, która zostanie zainstalowana na dachu autobusu w kompaktowej obudowie. Moc chłodnicza urządzenia klimatyzacyjnego powinna być nie mniejsza niż 22 kW. Pojazdy zostaną wyposażone, także w rozkładaną ręczną rampę, która będzie znajdowała się przy drugich drzwiach.

Ponadto w autobusach znajdziemy porty USB, które zostaną zamontowane na poręczach autobusu i jeden port USB w kabinie kierowcy, o napięciu pracy 24V z wbudowaną przetwornicą na 5 V umożliwiające pasażerom doładowanie baterii telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń mobilnych w czasie podróży. W pojazdach będzie możną również skorzystać z darmowego wi-fi.

Pojazdy zostaną wyposażone, także w system monitoringu cyfrowego, który będzie monitorował całe wnętrze części pasażerskiej pojazdu ze szczególnym uwzględnieniem wejść (możliwość identyfikacji wsiadających i wysiadających pasażerów) oraz strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem obejmującej obszar na odległość co najmniej 10 metrów przed czołem pojazdu.

W pojazdach znajdzie się również system zliczania potoków pasażerskich , który będzie zliczał pasażerów wsiadających, wysiadających i wyliczać faktyczną ilość przewożonych pasażerów w cyklu dobowym oraz narastająco, np. za okres jednego tygodnia, miesiąca, itp.

W każdym autobusie znajdzie się automat biletowy przyjmujący płatność bilonem oraz kartami bezstykowymi w technologii PayPass, PayWave lub NFC, drukujący bilety jednorazowe oraz wydający resztę.

Inwestycja ta została współfinansowanego przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Autor: Marcin Biś

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze