Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 21:28

Pierwszy autobus elektryczny marki Autosan na testach w Częstochowie

foto: Marcin Biś

W poniedziałek 31.08 na terenie zajezdni MPK w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta, zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie i dyrekcji Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. Była to okazja do zaprezentowania testowego autobusu elektrycznego marki Autosan, który przez miesiąc będzie sprawdzany podczas kursów z pasażerami. 

Analogiczny pojazd w liczbie 15 sztuk będzie przedmiotem zamówienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie po podpisaniu umowy z wyłonionym w przetargu producentem, którym jest właśnie Autosan (najem długoterminowy na 7 lat). Autobusy trafią do MPK najpóźniej z końcem roku. Testowy egzemplarz pojawi się na trasach kilku linii (o numerach: 12, 15, 17 i 19, ale niewykluczone, że incydentalnie także na innych trasach).

– Przede wszystkim gratuluję MPK zawarcia ugody z NFOŚiGW, która pozwoli na rozliczenie programu Gazela poprzez osiągnięcie efektu ekologicznego i rzeczowego, a co za tym idzie na uzupełnienie taboru o 15 nowych autobusów elektrycznych takich, jak ten, który porozpoczyna dzisiaj testy oraz zmodyfikowanie hybryd analogicznie do pierwszej sztuki wożącej komfortowo i bezpiecznie naszych pasażerów od kilku tygodni – podkreślił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk i dodał. – Dzięki temu mamy gwarancję, że flota autobusów będzie w dalszym ciągu unowocześniana o ekologiczne i nowoczesne pojazdy.

Oprócz 15 nowych elektryków (takich jak przestawiona wersja testowa) MPK ma obowiązek przywrócić do końca 2023 roku łącznie minimum 25 hybryd. Za każdą sztukę z pozostałych 15 pojazdów hybrydowych, którą nie udałoby się należycie zmodyfikować, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie do końca 2034 roku musi zakupić inny nowy, autobus ekologiczny.

– Bardzo cieszymy się z tego, że dołączą do nas niebawem pierwsze, w pełni elektryczne autobusy – powiedział Robert Madej, zastępca prezesa częstochowskiego MPK. – Testy będą okazją do zaznajomienia się ze specyfiką tych nowoczesnych aut. Będą one wydajne, bo zasięg jednego ładowania szacowany jest na 240 km, ponadto z bogatym wyposażeniem, bo z biletomatem do płatności zbliżeniowych na pokładzie oraz w pełni monitorowane i klimatyzowane – podsumował Madej.

foto/źródło: MPK w Częstochowie

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze