Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 20:00

OPTYMISTYCZNE KINO PIERWSZY RAZ ZAGOŚCI W CZĘSTOCHOWIE

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

40 filmów fabularnych, dokumentalnych, profesjonalnych, studenckich oraz niezależnych powalczy o Złote Ryby dla najbardziej optymistycznych produkcji filmowych podczas 13. Multimedia Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych. Impreza po raz pierwszy odbędzie się w Częstochowie.

13. edycja Multimedia Happy End odbędzie się w dniach 21-24 października. Na festiwalu spotkają się wielkie produkcje i małe niezależne obrazy. Każdy z nich ma szansę wygrać, ponieważ liczy się tu zawartość optymizmu, którą niesie film, a nie rozmach, z jakim został zrobiony. Jurorami są natomiast widzowie. Impreza po raz pierwszy odbędzie się w Częstochowie, do której przeniosła się z Rzeszowa.

W tym roku podczas festiwalu zobaczymy m.in. nagrodzonych gdyńskim Złotym Lwem „Bogów” Łukasza Palkowskiego, „Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego, czy najnowszy film z Tomaszem Kotem w roli głównej „Żyć nie umierać” w reż. Macieja Migasa.

Silną grupę filmów konkursowych stanowią krótkie metraże, wśród których znalazł się „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego z Anną Dymną w roli głównej – zwycięzca Niezależnego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na tegorocznym festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Pojawią się również filmy ze Studia Munka, m.in. „Całe mnóstwo miłości” w reż. Bartka Kaczmarka.

W sekcji dokumentalnej zaprezentowane zostaną m.in. nominowany do Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym film Bartosza Kowalskiego pt. „Niepowstrzymani”, a także „To nie koniec drogi” Roberta Czyżewicza czy „Sonda o mężczyznach” Mateusza Głowackiego.

W konkursie nie zabraknie filmów częstochowian. Będą to „Ławeczka” Bartosza Rogowskiego, „Spacer po Częstochowie” Jurka Jońcy i Mirosławy Sikorskiej oraz dokument „Częstochowa 1962” w reżyserii Krzysztofa Kasprzaka. Widzowie zobaczą również film stworzony przez uczestników festiwalowych warsztatów multimediaOFF pt. „Jasne, że Częstochowa jest Happy”.

Sobotni poranek tradycyjnie zarezerwowany będzie dla najmłodszej widowni. W ramach pokazu „Happy End Dzieciom” zostanie pokazany film animowany pt. „W głowie się nie mieści”.

Filmy startujące w konkursie powalczą o Złote Ryby w kategoriach:

– Grand Prix – nagrodę w wysokości 3 000 zł ufundowała Grupa Multimedia Polska.
– Profesjonalny Film Fabularny
– Niezależny Film Fabularny
– Studencki Film Fabularny
– Profesjonalny Film Dokumentalny
– Niezależny Film Dokumentalny
– Studencki Film Dokumentalny

Organizatorzy przyznają również specjalne honorowe Złote Ryby dla osób, które mają szczególne zasługi dla promocji kina niezależnego.

Uroczysta gala finałowa odbędzie się 24 października o 18:00 w Filharmonii Częstochowskiej. Podczas gali zaprezentowany zostanie film Krzysztofa Pawłowskiego pt. „Basen”, który otrzymał specjalną Złotą Rybę „za niepokorność twórczą” od Multimedia Polska w tegorocznym Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Na zakończenie festiwalu widzowie zobaczą wyjątkową projekcję słynnego filmu Charlie Chaplina „Brzdąc”, której towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

Pokazy filmowe będą miały miejscu w Ośrodku Filmowym ILUZJA.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Wieloletnim sponsorem głównym festiwalu jest Grupa Multimedia Polska. Imprezie patronuje Prezydent Miasta Częstochowa, Krzysztof Matyjaszczyk.

autor: Marcin Biś
źródło: BP UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze