Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 16:58

Nowy miesiąc, nowe „Twarze Przyszłości”

Wraz z nastaniem nowego miesiąca, w gronie „Twarzy Przyszłości” pojawiły się nowe postacie. Powstająca w roku 800-lecia pisanych dziejów Częstochowy galeria promuje osobowości, które mimo młodego wieku już mają na koncie spore osiągnięcia.

W październiku galeria powiększyła się o kolejnych osiem nazwisk, wśród których są postacie związane z Częstochową, działające w najrozmaitszych sferach życia – od sportu, przez naukę i sport, po sztukę.

Adam Pietraszko – urodził się w Częstochowie w 1982 roku i mieszka tutaj do tej pory. Jest absolwentem Akademii im. Jana Długosza. W wieku 15 lat rodzice zapisali go do szkółki żużlowej. Dwa lata później zdał licencję żużlową i został zawodnikiem CKM Włókniarza Częstochowa. W tym klubie startował jako junior w latach 2000-2003. Zdobył m.in.: złoty i brązowy medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Par Klubowych, czy złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W roku 2004 reprezentował klub Kolejarz Opole, gdzie został najlepszym zawodnikiem II ligi żużlowej i wraz z drużyną awansował do I ligi. W tym samym roku rozpoczął swoją przygodę z ligą angielską, w której reprezentował zespół Berwick Bandits przez 2 sezony. Po zakończeniu kariery otworzył wraz z ojcem salon BMW w Częstochowie. W roku 2017 salon, w którym zarządza sprzedażą, otrzymał nagrodę z rąk prezesa BMW POLSKA – DEALERA SPRZEDAŻY w sieci BMW Polska za rok 2019 za najlepiej zarządzany salon BMW w Polsce.

Agata Lankamer – ur. w 1994 roku w Częstochowie. Absolwentka malarstwa na ASP we Wrocławiu, aktualnie studentka sztuki mediów na ASP w Warszawie. Odbyła praktyki w Ekkisens Art Space w Reykjaviku. Tworzy za pomocą różnych mediów tj. wideo, działania performatywne, instalacje lub malarstwo. Interesuje się różnymi problemami płynnej rzeczywistości – od kultury masowej po feministyczne nowe materializmy. Wspólnie z kolektywem JEST grupa prowadzi we Wrocławiu niezależną galerię JEST. Współtworzy od kilku lat Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” oraz nomadyczną galerię RELAX ART SPACE w Częstochowie.

Cezary Łopaciński – częstochowianin z dziada pradziada, absolwent częstochowskiego Plastyka i AJD. Zajmuje się projektowaniem. Współpracował z takimi markami jak: Nikon, Procter & Gamble, ING Bank, Profoto, Związek Banków Polskich, WPiA Uniwersytetu Łódzkiego, DS Smith, Alrec. W dziedzinie kultury projektował dla: Łódź Design Festiwal, Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, Nocy Kulturalnej w Częstochowie oraz Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Współpracował i współpracuje jako freelancer z ośrodkami kultury: Teatrem Powszechnym w Łodzi, OPK Gaude Mater w Częstochowie. Był elektorem przy konkursie RE:PL Polski Rebranding Roku 2017. Uczestniczył w II Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych (owzg.pl) oraz wystawie Symbol to Logo w Berlinie. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalu sztuki ulicy „Meeting of Styles” jako twórca streetart/graffiti, reprezentując Częstochowę.

Klaudia Respondek – jest absolwentką II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie oraz Politechniki Częstochowskiej. Swoją przygodę z rugby rozpoczęła w 2013 roku w Rugby Clubie Częstochowa. Obecnie mieszka w Gdańsku i trenuje w klubie Biało Zielone Ladies Gdańsk. W sezonie 2019/2020 drużyna zdobyła 10. z rzędu tytuł Mistrzyń Polski. Od 2016 roku jest powoływana na zgrupowania Reprezentacji Polski w Rugby Kobiet 7. W tym czasie miała okazję dwukrotnie reprezentować Polskę podczas Mistrzostw Europy. Sukcesem jej zespołu jest 3 miejsce w turnieju Mistrzostw Europy w 2019 roku w Charkowie na Ukrainie. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku.

Marek Rachwalik – urodził się w Częstochowie, mieszka w Kłomnicach. Jest absolwentem PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie i malarstwa na ASP w Katowicach. Maluje, rysuje, rzeźbi i uprawia „agrarno-libidalną” autofotografię. Bada tematykę psychodelii oraz obszary związane z muzyczną ikonografią, głównie konwencją muzyki metalowej, stylistyką okładek, wizerunkiem i logotypami. Finalista 10 AP Hestii. Nominowany do Talentów Trójki 2013. Zdobywca wyróżnienia regulaminowego i wyróżnienia Magazynu Szum na 43 Bielskiej Jesieni oraz Grand Prix 6 Triennale Malarstwa im. Mariana Michalika. Jego prace były publikowane w Szumie, Notesie na 6 Tygodni, Formacie, Opcjach, Aktivist, K Mag, Wyrobach Olgi Drendy (nominowanych do Paszportów Polityki i nagrodzonych na Literackiej Gdyni), Culture pl, Gramatyce Kolekcjonowania, CGK, czy Postmedium. Autor wystaw, m.in. Panzer Division Marek w Rondzie Sztuki, Vulgar Display of Marek w TRAFO i Under The Sign Of The Black Marek w Galerii Dobro.

Olga Desperak – absolwentka liceum plastycznego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, wciąż naukowo związana z Czestochową. Jej praca licencjacka dotyczyła rozwoju urbanistycznego i architektonicznego Częstochowy przełomu XIX i XX wieku, a praca magisterska – obiektów użyteczności publicznej powstałych w naszym mieście w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W 2018 roku była laureatką w konkursie Prezydenta Miasta za najlepszą pracę dyplomową związaną z promocją Częstochowy. W ramach stypendium artystycznego razem z Pauliną Korneluk zorganizowały wystawę pt. „Dom Księcia – historia i konteksty”. Razem prowadzą również od 2017 roku konto na Instagramie (i Facebooku) o nazwie „Nie tylko Jasna Góra”, na którym pokazują ujęcia częstochowskiej architektury powstałej przed II wojną światową.

Piotr Majer – absolwent Politechniki Częstochowskiej. Ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z zakresu tańca współczesnego w Krakowie, uzyskując dyplom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kilku lat prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży. Od 2018 roku współpracuje jako tancerz z teatrem dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Tancerz Częstochowskiego Teatru Tańca Włodzimierza Kucy – a to główny powód dlaczego jego serce należy właśnie do tego miejsca. Jako tancerz, jak również solista, brał udział w wielu spektaklach CTT oraz uczestniczył w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych w swoim mieście oraz poza jego granicami.

Sylwia Góra – kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, ukończyła I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz biografii nieznanych i zapomnianych artystek. Autorka książki „Ewa Kierska. Malarka melancholii”. Publikowała m.in. w „Estetyce i Krytyce”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Episteme”, „Krytyce Politycznej”, „Kulturze Liberalnej”. Pisze do naukowych i popularnych czasopism, głównie o zapomnianych i niedocenianych kobietach. Współtworzy Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! Pracuje nad kolejną książką, poświęconą oczywiście kobietom.

Więcej o wszystkich tych postaciach – również od nich samych – dowiemy się na stronie http://twarze.czestochowa.pl/ Również tam można zgłaszać swoje kandydatury do ,,Twarzy Przyszłości”, spośród których zostanie wybranych 8. Pełne grono liczyć będzie łącznie 88 osób.

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze