Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:08

NOWE HYBRYDY OTRZYMAJĄ IMIONA

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś 

Jak udało Nam się dowiedzieć nowe autobusy hybrydowe podobnie jak Twist otrzymają imiona.

Tym razem pojazdy zamiast śmiesznych nazw zostaną nazwane na cześć ludzi, którzy odegrali ważną rolę w dziejach Częstochowy. Autobusy mogą otrzymać nazwę na cześć osób, którzy zapisali się na kartach historii Polski, czy też w dziejach historii m.in. po przez swoje dzieła sztuki, czy osiągnięcia naukowe.

Według pomysłodawcy celem nadania nazw-patronów nowym autobusom jest oddanie hołdu w stronę ważnych dla miasto ludzi oraz uświadomienie mieszkańcom Częstochowy, kto odegrał ważną rolę w dziejach miasta, w którym mieszkają. Według pomysłodawcy na autobusach poza nazwami powinna być umieszczona również krótka (trzy wyrazowa) notka o osobie, na której cześć nazwano autobus.

„Na razie nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących akcji. Kiedy ustalimy szczegóły o przedsięwzięciu poinformujemy publicznie” – poinformował Nas przedstawiciel MZDiT.

Moda na imiona
Przypomnijmy, że gdy w 2014 roku do Częstochowy trafiły pierwsze klimatyzowane autobusy marki Solaris Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie ogłosiło konkurs na nadanie im imion. Organizatorzy wybrali siedem nazw „Muniek”, „Bond” , „Szybki Tomek”, „Niezawodny Krzysiek”, „Śmigły Jarek”, „Szybki Rysiek” i „Zrywny Marek”. Jednak mieszkańcom miasta nie spodobały się cztery ostatnie nazwy, gdyż kojarzyły się one zbyt politycznie i postanowiono, że tylko dwa Solarisy otrzymały nazwy ( „Muniek”, „Yanina”).

Moda na nadawanie imion pojazdom komunikacji miejskiej zaczął się w 2014 roku, kiedy to MPK w Częstochowie świętowało 55-lecie istnienia linii tramwajowych w Częstochowie. Z tej okazji zorganizowany został konkurs „Nazwij se Twista”, w ramach którego niskopodłogowe tramwaje otrzymały imiona: Medalik, Biegan, Rakuś, Pułaski, Północ-Południe, Częstoch, Czewuś.

Macie Państwo pomysły na imiona dla Solbusów ? Czekamy na propozycje.

Autor: Marcin Biś

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze