Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 11:31

NIESAMOWITA LEGENDA O DWÓCH BRACIACH – PIERWSZYCH WŁAŚCICIELACH ZAMKÓW W MIROWIE I BOBOLICACH

Foto: Mateusz Orda
Foto: Mateusz Orda

Zamki w Bobolicach i Mirowie powstały w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Jednak nie historia, a legenda o tych zamkach jest najciekawsza.

Jak głosi legenda właścicielami zamków w Bobolicach i Mirowie było dwóch braci Mir i Bobol, których łączyła głęboka więź. To właśnie od ich imion pochodzą miejscowości Mirów i Bobolice. Obaj bracia wspólnie brali udział w różnych wojnach, z których przywozili liczne łupy, którymi sprawiedliwie dzielili się po połowie. Dlatego też miejscowa ludność żyła w dostatku. Mir i Bobol, aby zabezpieczyć łupy przed złodziejami wykuli podziemny tunel łączący oba zamki. Ponadto „zatrudnili” czarownicę, która swoim wyglądem odstraszała niechcianych gości.

Pewnego razu, gdy Bobol wrócił z wojny z Rusią przywiózł ze sobą nie tylko skarb, ale także piękną pannę, w której obaj bracia zakochali się bez opamiętania, Ten, który ją poślubi miał zdecydować los. Ten uśmiechnął się do Bobola i wkrótce poślubił młodą dziewkę. Jak to bywa w miłości Mir nie mógł pogodzić się, że miłość jego życia poślubiła jego brata. Młoda panna również darzyła uczuciem drugiego z braci. Dlatego też kochankowie w ukryciu przed Bobolem spotykali się w tunelu, w czasie, gdy czarownica udawała się na sabat. Pewnego razu kochanków przyłapał Bobol, który wpadł w amok chwycił za miecz i zabij swojego brata, a żonę kazał zamurować w wieży.

Jak głosi legenda od tej pory nocami na wieży widać postać damy, która ubrana jest w biel i smutnym wzrokiem spogląda na zamek w Mirowie.

Autor: Marcin Biś
Foto: Mateusz Orda
Źródło: www.zamekbobolice.pl

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze