Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 18:26

Nawadnianie młodych drzezew

Przy rosnących w Częstochowie na ternach miejskich młodych drzewach cyklicznie pojawiają się specjalne pojemniki z aplikatorami do ich podlewania. To konieczna reakcja na panującą ciągle suszę, która zagraża miejskiej zieleni.

Elastyczne worki ze sztucznego tworzywa (ze specjalnymi kroplownikami) mieszczą 60 litrów wody, która wsiąka w promieniu około 30 cm od pnia drzewa przez około 4-6 godzin. Dzięki temu nawodnienie jest dużo skuteczniejsze niż prowadzone metodą tradycyjną, czyli przez podlewanie drzew wężem lub wiadrem.

Pilotażowo miasto zakupiło 100 sztuk takich worków, które stosuje rotacyjnie, przekładając po opróżnieniu na kolejne, wymagające podlewania egzemplarze drzew. Niestety susza jest ciągle tak głęboka, że podlewać trzeba nasadzenia zrealizowane nawet przed czterema czy pięcioma laty.

Już po wstępnych obserwacjach stosowania worków można stwierdzić, że nawadnianie tą metodą jest skuteczne i pozwala na bardzo istotne ograniczenie strat wynikających z suszy (których nie da się niestety całkowicie wyeliminować przy panujących w tym roku warunkach atmosferycznych). Oprócz stosowania worków nadal kontynuuje się tradycyjne nawadnianie nowych nasadzeń drzewek.

Wykonawca, który w tym roku, na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa, zajmuje się pielęgnacją nasadzeń drzew na terenach zieleni miejskiej, przemieszcza aplikatory na kolejne obiekty zgodnie ze wskazaniami pracowników wydziału.

W środę worki z aplikatorami do kropelkowego podlewania pomagały m.in. drzewom rosnącym przy ul. św. Rocha, w pobliżu skrzyżowania z ul. Legnicką.

Zakup pilotażowej partii 100 specjalistycznych worków kosztował miasto 9,5 tys. zł.

foto/źródło: UM Częstochowy

[mb]

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze