Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 07:23

MPK OGŁOSIŁO PRZETARG NA ZAKUP 40 NOWYCH AUTOBUSÓW Z SILNIKIEM DIESLA. BĘDĄ W NICH RÓWNIEŻ BILETOMATY

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie ogłosiło przetarg na zakup i dostawę 40 sztuk nowych 12-metrowych autobusów niskopodłogowych w ramach projektu „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa”. Wszystkie autobusy zostaną wyposażone w silnik diesla.

Według przetargu nowe autobusy muszą zostać wyposażone w 6-cio cylindrowy silnik o zapłonie samoczynnym o mocy minimalnej 200 kW oraz musi spełniać wartości graniczne normy EURO VI. Komora silnika musi zostać wyposażona w automatyczny system detekcji gaszenia pożaru oraz czujnik pożarowy z sygnalizacją ostrzegawczą na pulpicie kierowcy oraz sygnalizacją dźwiękową. Obszar detekcji i gaszenia powinien obejmować również agregat grzewczy. Pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację, która ma zostać zainstalowana na dachu autobusu w kompaktowej obudowie. Moc chłodnicza urządzenia klimatyzacyjnego powinna być nie mniejsza niż 22 kW. Pojazdy muszą zostać wyposażone, także w rozkładaną ręczną rampę, która będzie znajdowała się przy drugich drzwiach.

Ponadto w autobusach musi znaleźć się minimum 6 portów USB, które zostaną zamontowane na poręczach autobusu i jeden port USB w kabinie kierowcy, o napięciu pracy 24V z wbudowaną przetwornicą na 5 V umożliwiające pasażerom doładowanie baterii telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń mobilnych w czasie podróży. W pojazdach będzie możną również skorzystać z darmowego wi-fi.

Pojazdy zostaną wyposażone, także w system monitoringu cyfrowego, który będzie monitorował całe wnętrze części pasażerskiej pojazdu ze szczególnym uwzględnieniem wejść (możliwość identyfikacji wsiadających i wysiadających pasażerów) oraz strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem obejmującej obszar na odległość co najmniej 10 metrów przed czołem pojazdu.

W pojazdach znajdzie się również system zliczania potoków pasażerskich , który będzie zliczał pasażerów wsiadających, wysiadających i wyliczać faktyczną ilość przewożonych pasażerów w cyklu dobowym oraz narastająco, np. za okres jednego tygodnia, miesiąca, itp.

W każdym autobusie znajdzie się automat biletowy przyjmujący płatność bilonem oraz kartami bezstykowymi w technologii PayPass, PayWave lub NFC, drukujący bilety jednorazowe oraz wydający resztę.

Szacunkowa wartość zakupu nowych autobusów to ponad 54 mln złotych. Inwestycja ta zostanie współfinansowanego przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Nowe autobusy do Częstochowy trafią najpóźniej do 15 grudnia br.

Autor: Marcin Biś
Źródło: MPK w Częstochowie Sp z o o

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze