Szukaj

dzisiaj jest 29/05/2024 06:35

12 zamiast 8 minut – tak MZDiT zniechęca pasażerów do tramwaju

Tak na przełomie trzech lat zmieniała się częstotliwość na „trójce”

Od uruchomienia linii tramwajowej nr 3 minęło niespełna 3 lata, w tym czasie już trzykrotnie ograniczano częstotliwość kursowania tramwajów na wspomnianej linii. Wprowadzane zmiany spowodowały, że na „trójce” częstotliwość kursowania tramwajów ograniczono o 50%

Aż strach pomyśleć co MZDiT wymyśli za kilka miesięcy lub lat. Być może małymi kroczkami MZDiT doprowadzi do tego, że powstanie jeden rozkład dla dni roboczych oraz sobót i wakacji co będzie oznaczać, że „trójka” będzie kursował co 15 minut. 

Pierwotnie tramwaje na linii tramwajowej nr 3 miały kursować co 8 minut. No właśnie miały, ale rozdzielnia prądu w pobliżu ul. Bohaterów Katynia została źle zaprojektowana i nie wytrzymywała natężenia kursowania tramwajów, ponieważ została wyposażona w zbyt małą ilość modułów. Co oznaczało, że bez rozbudowy podstacji i zachowaniu ówczesnej częstotliwości mogły następować kolejne awarie prądu ze względu na zbyt duże natężenie. Wówczas nastąpiły pierwsze zrozumiałe cięcia na „trójce” i tramwaje nie kursowały już z częstotliwością ośmiominutową tylko dziesięciominutową. Częstotliwość 10-minutowa obowiązywała przez ponad 2 lata, w końcu w styczniu br. MZDiT dokonał kolejnego zamachu na „trójkę” w niewyjaśniony sposób ograniczając częstotliwość kursowania o kolejne dwie minuty. Tym razem MZDiT stwierdził, że zmiany częstotliwości kursowania tramwajów są tak małe, niemal niezauważalne i odczuwalne dla pasażerów zmiany nie wpłyną na ilość przewożonych osób, natomiast powinny pozytywnie wpłynąć i optymalnie wykorzystać dostępny tabor.
Ciągłe cięcia rozkładów spowodowały zniechęcenie pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej, a mniej pasażerów w tramwajach, to mniej sprzedanych biletów i mniejszy dochód, a to może spowodować, że w najbliższych miesiącach/latach MZDiT znów ograniczy częstotliwość kursowania tramwajów na linii tramwajowej nr 3 o kolejne 3 minuty co będzie oznaczało, że tramwaje będą kursowały tak jak w soboty oraz wakacje, czyli co 15 minut.
Wydarzenie możesz komentować na Facebook.
Autor: Marcin Biś
Foto: Marcin Biś, Michał Grzegorczyk

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze