Szukaj

dzisiaj jest 29/05/2024 06:32

Liberty Częstochowa i miasto zaadaptowały budynek przy ul. Koksowej na potrzeby ukraińskich uchodźców

foto: UM Częstochowy

Liberty Częstochowa i miasto zaadaptowały budynek przy ul. Koksowej na potrzeby ukraińskich uchodźców. Pierwsze osoby będą w nim kwaterowane od 28 marca.  

Urząd Miasta Częstochowy od pewnego czasu szukał miejsca dla zapewnienia tymczasowego zbiorowego zakwaterowania uchodźców, którzy pozostają w mieście lub przybywają do Częstochowy i zwracają się o pomoc do samorządu. Huta Liberty Częstochowa zaoferowała możliwość wykorzystania byłego biurowego budynku Huty przy ul. Koksowej 3.

– Kierownictwo Liberty Częstochowa, poruszone dramatem Ukrainy i ogromnym napływem uchodźców do Polski, w tym do Częstochowy, zaoferowało użyczenie go na potrzeby Urzędu Miasta, który organizuje dla nich wsparcie i poszukuje miejsc noclegowych. Jest to wyraz solidarności z uchodźcami całej społeczności przedsiębiorstwa
– mówi Dyrektor Generalny Liberty Częstochowa Sp. z o.o. Krishnamoorthy Venkatasubramanian.

– Chęć pomocy uchodźcom, a także wsparcia działań miasta i mieszkańców w tym zakresie to dowód na to, że Liberty Częstochowa wie czym jest prawdziwa społeczna odpowiedzialność biznesu w dobie wojennego kryzysu i dramatu milionów ludzi na Ukrainie 
– docenia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Dziękuję wszystkim, którzy wspierają uchodźców. W naszych szkołach i przedszkolach uczy się już blisko 1000 dzieci uchodźców, nadaliśmy już 1,5 tysiąca numerów PESEL, wiele osób korzysta z miejskiego punktu informacyjnego, a także z pomocy żywnościowej i rzeczowej. Mamy w mieście system wsparcia psychologicznego, prawnego, ofertę zajęć dla dzieci. Bardzo wielu Ukraińców jest gośćmi w częstochowskich domach.

Użyczany bezpłatnie Miastu Częstochowa budynek przy ul. Koksowej 3 to należący do Liberty Częstochowa Sp. z o.o. dawny biurowiec częstochowskiej Huty. Wśród pracowników potocznie nazywany AKP (w przeszłości miał tu siedzibę Wydział Aparatury Kontrolno-Pomiarowej). Sugestia, aby Liberty włączyła się w pomoc uchodźcom pochodziła od związków zawodowych, a służby techniczne huty w ostatnich dniach przeprowadziły w budynku niezbędne prace remontowe i porządkowe. Między innymi wymieniono część kaloryferów, sprawdzono sprawność instalacji, przeprowadzono niezbędne naprawy oraz uporządkowano pomieszczenia i najbliższe otoczenie biurowca, aby zapewnić uchodźcom odpowiednie warunki. Liberty zapewnia też dostarczanie mediów.

Miasto zobowiązało się do przygotowania łóżek i pościeli, zabezpieczenia wyżywienia oraz dokonania niezbędnych przystosowań koniecznych przy kwaterowaniu. Ma też  sprzątać i utrzymywać w czystości pomieszczenia socjalne oraz techniczne wykorzystywane na potrzeby zakwaterowania uchodźców, zapewnić sprzęt AGD (w tym pralki, lodówki, czajniki). W zarządzaniu budynkiem Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta będzie wspierać zewnętrzna firma.
Czas bezpłatnego najmu budynku ustalony został między miastem a Liberty Częstochowa do końca czerwca br. – z możliwością przedłużenia.

Urząd Miasta, biorąc pod uwagę obecne zasoby sprzętowe,  jest przygotowany do przyjęcia w budynku przy ul. Koksowej do 250 osób. Zamieszkają one w dawnych pomieszczeniach biurowych, co zapewni im nieco większą intymność. Na wszystkich piętrach są toalety, łazienki z prysznicami oraz pomieszczenia, które można przeznaczyć na kuchnie i jadalnie. Na parterze jest miejsce na pralnię, suszarnię i wózkownię.
Pierwsze osoby będą kwaterowane w budynku począwszy od 28 marca br. Na razie jest tam przygotowanych ponad 100 miejsc, kolejne będą organizowane sukcesywnie.

Miasto skierowało dotychczas do zakwaterowania w obiektach noclegowych, w tym hotelach, ponad 500 uchodźców. Obiekt przy ul. Koksowej 3 da możliwość zabezpieczenia potrzeb noclegowych i bytowych dla potrzebujących uchodźców na dłuższy okres czasu.

źródło/foto: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze