Szukaj

dzisiaj jest 29/05/2024 08:34

Kresy na t-shircie

Namaluj na podkoszulku to, z czym kojarzą ci się Kresy Wschodnie – takie zadanie dostały młode uczestniczki i uczestnicy warsztatów w Szkole Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi.

Warsztaty, które odbyły się 7 lutego, stanowiły część projektu ,,… a serce zostało na Kresach”. Wzięły w nich udział dwuosobowe ekipy uczennic i uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu częstochowskiego wraz z opiekunkami i opiekunami plastycznymi.

Ekipy dostały do dyspozycji po jednym białym T-shircie – funkcjonującym jako swego rodzaju malarskie płótno. Ich zadaniem było ozdobienie go za pomocą pisaków oraz farb do tkanin. Motywem przewodnim były Kresy Wschodnie oraz skojarzenia, jakie w młodych ludziach wywołuje ta nazwa. A asocjacje te mogły być dość swobodne. Dla wielu Kresy to może po prostu historyczne postacie z tym regionem związane, osobowości, o których dzieci uczą się w szkołach. Dla innych, może nieco bardziej zorientowanych czy zainteresowanych tematem – kresowa architektura czy krajobrazy…

Nic nie stało na przeszkodzie, aby ekipy pojawiły się na warsztatach z wcześniej obmyślanym projektem plastycznym – pozwalał na to regulamin. Wszystkie ,,dwójki” miały jednak dokładnie ten sam czas na wykonanie pracy – 2 godziny. Komisja wybrała trzy najlepsze prace, ale pamiątkowy dyplom i słodki upominek otrzymała każda drużyna. Wszystkim uczestnikom gratulował m.in. kierujący miejskim Wydziałem Edukacji Rafał Piotrowski, zarazem wielki przyjaciel Kresów i mieszkającej dziś na tych ziemiach polskiej społeczności.

Organizatorami warsztatów byli: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Częstochowie, Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W wydarzeniach trwającej w poprzednim roku szkolnym, a podsumowanej w kwietniu 2022 roku edycji „… a serce zostało na Kresach” wzięło udział aż 46 częstochowskich placówek oświatowych i kilka z regionu.

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze