Szukaj

dzisiaj jest 29/05/2024 07:13

KOLEJNA ODSŁONA REGGAE ON CZĘSTOCHOWA JUŻ W NAJBLIŻSZY WEEKEND

Foto: Urząd Miasta Częstochowy
Foto: Urząd Miasta Częstochowy

W miniony weekend na Placu Biegańskiego panował styl Retro, a najbliższy weekend (tj. 17 – 18.06) w Teatrze from Poland i w amfiteatrze na Promenadzie będzie gościła muzyka Reggae. To za sprawą IV edycji Reggae On Częstochowa.

Miejski festiwal składa się z dwóch części. Pierwsza to klubowa „Dub Arena”, czyli gratka dla fanów Soundsystemów.
W piątek, 17 lipca, o godz. 21:00 w Teatrze from Poland ruszy Soundsystem festiwal, w ramach którego wystąpią Rise up! /Częstochowa/, Mystic Dubs /Warszawa/ i Du3Normal /Budapeszt/.
W sobotę, od 18.00, w amfiteatrze na Promenadzie zagra Tabu, a godzinę później Antwerp Gipsy-Ska Orkestra /Antwerpia – BELGIA/.
O 20.00 rozpocznie się największe wydarzenie muzyczne festiwalu – koncert główny „HABAKUK i Przyjaciele”.

Na scenie, obok świętującego 25-lecie Habakuka, pojawią się: Renata Przemyk, Wojtek Mazolewski, Jacek Karolewski, King Lover /JA/, Messanger Douglas /UK/, Robbo Dread, Maciek Kurowicki /Hurt/, Kalokagathos, Monika Biczysko /Bakshish/, Krzysztof Niedżwiecki, Drake, Anna Mrożek, Zuzanna Iwańska, Dominik Muszyński, VJ JAH LAPTOP, Piotr DZIKER Chrząstek. Także tego dnia, od 21.00, w TfP potrwa druga odsłona DUB ARENY – Soundsystem festiwalu. Wezmą w nim udział: Bristol Sound /UK/, Roots Plague sound system /Munster, Niemcy/, Jonah Dan /UK/. To będzie wielkie, doroczne, jubileuszowe święto reggae!

GIPSY-SKA ORKESTRA to belgijska grupa z Antwerpii, która powstała w 2003 roku i od tej pory zagrała z powodzeniem setki koncertów w całej Europie. Geneza tego kolektywu wyjaśnia niezwykłą zwrotnicę stylów. Antwerp Gipsy, a pierwotnie Ska Orkestra jest międzykontynentalne. Członkowie zespołu mają rodziny z korzeniami w Belgii, Serbii, Chile i Argentynie. Byli lub są aktywni w wielu innych formacjach muzycznych. Gipsy-Ska wydali do tej pory dwa długogrające albumy – bardziej akustyczny, „Tuttilegal” (2007) oraz pełen energii, dynamiczny „I Lumia Mo Kher” (z cygańskiego) czyli „Świat jest moim domem” (2013). Prócz wydawnictw, grupa ma za sobą wiele sukcesów i wyróżnień. Dziennikarze rozpisują się o Gipsach w samych superlatywach. „To zespół, który tętni energią, ambicją i apetytem na życie”. Gitarzysta Mukti Gabriels wyjaśnia: „Po kilku latach eksperymentowania odkryliśmy nasze brzmienie, drugi album różni się od pierwszego dynamiką, ale przede wszystkim opiera się na elektronicznych próbkach i samplach, okraszonych bałkańskimi rytmami”.

TABU to śląski zespół stworzony w 2003 roku. Od tego czasu zagrał prawie pół tysiąca koncertów, zdobył najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrał 3 studyjne albumy. Zespół został również dwukrotnie zaproszony do znanej polskiej trasy Punky Reggae Live. Najnowszy album „Endorfina” został wydany w 2012 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Zyskał też wiele przychylnych opinii dziennikarzy muzycznych. Utwory Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie tu również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste, ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne. Tabu gra wiele koncertów, więc grupa jest znana na rodzimej scenie reggae i nie tylko. Kapela współorganizuje jeden z największych polskich festiwali reggae – Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim.

PROGRAM IMPREZY

Piątek, 17 lipca 2015 r., godz. 21:00
TEATR FROM POLAND – DUB ARENA
Soundsystem festiwal:
Rise up! /Częstochowa/
Mystic Dubs /Warszawa/
Du3Normal /Budapeszt/

Sobota, 18 lipca 2015 r., godz. 18:00
Amfiteatr przy Promenadzie Czesława Niemena
godz. 17:50 rozpoczęcie festiwalu
godz. 18:00 – Tabu
godz. 19:00 – ANTWERP GIPSY-SKA ORKESTRA (BELGIA)
godz. 20:00 – HABAKUK i przyjaciele
godz. 22:00 zakończenie festiwalu

godz. 21:00
TEATR FROM POLAND – DUB ARENA
Soundsystem festiwal:
Bristol Sound /UK/
Roots Plague sound system /Munster, Niemcy/
Jonah Dan /UK/

Artykuł możesz komentować także na naszym fanpage.

Dodane przez: Marcin Biś
Źródło: BP UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze