Szukaj

dzisiaj jest 15/04/2024 10:41

Karnawałowy bal wieńczący 2. edycję projektu ,,Pszczoła w mieście”

foto: UM Częstochowy

Do Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy dzieci – w stosownych przebraniach – przyszły na karnawałowy bal wieńczący 2. edycję projektu ,,Pszczoła w mieście”.

Powiedzieć, że był to tylko bal karnawałowy jakich wiele, to nic nie powiedzieć. Zanim bowiem rozpoczęły się właściwe pląsy, najpierw była prezentacja ,,pszczelej” kolekcji odzieżowej, potem – popisy piosenkowo-wierszowe, później jeszcze otwarcie ekspozycji prac plastycznych na sztalugach… Dopiero potem – w świetnych nastrojach rozbujanych dyplomami i nagrodami-niespodziankami – ruszył bal na całego. Był też poczęstunek zapewniony przez niezastąpiony przy takich zleceniach Zespół Szkół Gastronomicznych.

Tłumy gości małych i większych witał dyrektor ,,Re:ymonta” Dariusz Zając. Wśród zaproszonych był prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, patronujący projektowi ,,Pszczoła w mieście”, a także jego współtwórczyni Anna Tymoshenko z Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta.

Zabawa zakończyła kolejną edycję tego ekoprzedsięwzięcia dla szkół. Jego głównym zamysłem jest edukowanie najmłodszych w kwestii roli pszczół w ekosystemie – zwłaszcza miejskim. Dzieci i młodzież dowiadują się, jak ważne w środowisku naturalnym są pszczoły, poznają właściwości miodu i rożne jego rodzaje, uczą się o życiu w ulu, powstawaniu miodu, robią z opiekunkami wypieki z miodem. Na lekcjach z prawdziwymi, doświadczonymi pszczelarzami próbują miodu prosto z plastra, przymierzają też strój pszczelarza. Sieją łąki kwietne obok swoich szkół czy przedszkoli i budują domki dla pszczół-murarek.

W 2. edycję projektu zaangażowane były następujące placówki: Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35, Miejskie Przedszkola nr 15, 16 i 31, Szkoła Podstawowa nr 16, Zespół Szkół Gastronomicznych, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Pinokio”, Niepubliczne Plastusiowe Przedszkole, przedszkole ,,Kolorowa Ciuchcia”, Szkoła Podstawowa w Koninie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu, a także organizacje pozarządowe – Liga Ochrony Przyrody i Fundacja Dla Rozwoju. Nad merytoryczną stroną zajęć o pszczołach czuwali fachowcy z Regionalnego Związku Pszczelarzy.

Na świecie jest ok. 20 tys. gatunków pszczół. Owady te wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 mln lat. Nie bez powodu są symbolem pracowitości – aby zgromadzić nektar na 1 kg miodu, muszą ,,oblecieć” ok. 4 mln kwiatów. Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i dźwięków, a w jednym roju żyje ok. 20 tys. osobników – choć zdarza się, że nawet 100 tys.

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze