Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 18:21

Igrzyska zdrowia w HSC

Podczas dwudniowej imprezy w Hali Sportowej Częstochowa dzieci z podstawówek i przedszkolaki miały okazję poznać wiele dyscyplin sportowych w jednym czasie, w jednej przestrzeni. I pod okiem fachowców.

Igrzyska Zdrowia to inicjatywa działającego od niedawna zespołu, który zajmie się upowszechnianiem zasad zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży z częstochowskich szkół i innych placówek oświatowych. Profilaktyka zdrowotna, której kluczową rolę podkreśla się od lat – choć wśród dorosłych z różnymi rezultatami – będzie więc prowadzona w Częstochowie w sposób bardziej kompleksowy, atrakcyjniejszy tam, gdzie rzeczywiście ma szansę dobrze się przyjąć – wśród najmłodszych. Zdrowe przyzwyczajenia, nawyki, korzystne dla organizmu i psychiki modele spędzania wolnego czasu w przyjazny sposób pokazane bardzo młodym ludziom będą ,,pracować” w nich na późniejszych etapach życia, przynosząc efekt w postaci lepszej kondycji i samopoczucia. A te dobra stają się tym cenniejsze, im człowiek staje się starszy…

Przez halę przy ul. Żużlowej, gdzie 7 i 8 lutego odbyły się igrzyska, przewinęło się ok. 1600 dzieci. W pierwszy dzień były to dzieci ze szkół podstawowych; w drugi – z przedszkoli. Imprezę oficjalnie otwarto po defiladzie młodych uczestniczek i uczestników. Po rozgrzewce w rytmie zumby, dzieci przeszły do stref poszczególnych dyscyplin z animatorami zajęć – związanymi z lokalnymi klubami sportowymi instruktorami, trenerami, zawodnikami. Obok stref typowo sportowych (siatkówki, koszykówki, unihokeja, tenisa ziemnego, piłki nożnej), były też takie poświęcone pierwszej pomocy przedmedycznej, fotografii i… odpoczynkowi. Zorganizowano także strefa zdrowego żywienia”, konkurs wiedzy o sporcie, prezentacja filmu edukacyjnego.

Impreza przebiegała pod honorowym patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

Zespół do spraw wdrożenia programu upowszechniającego zasady profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Częstochowę został powołany do życia zarządzeniem Prezydenta Miasta z 11 stycznia. Na jego czele stanął kierujący Wydziałem Edukacji UM Rafał Piotrowski. W składzie znalazły się przedstawicielki i przedstawiciele miejskich jednostek zajmujących się zdrowiem, edukacją, przeciwdziałaniem uzależnieniom, także częstochowskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE), szkół i przedszkoli. Zadaniem zespołu jest opracowanie program, a potem prowadzenie monitoringu i ewaluacji (oceny) działań z niego wynikających.

 

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze