Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 08:52

Filharmonia Częstochowska uczci urodziny Mozarta

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

W styczniu 2016 roku obchodzimy dokładnie 260 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta. Filharmonia Częstochowska postanowiła uczcić życie i twórczość genialnego kompozytora koncertem oratoryjnym. 29 stycznia 2016 o godz. 19.00 zabrzmi Msza c-moll KV 427.

Z powstaniem dzieła związana jest intrygująca historia: Mozart zapoznany już z Konstancją – a co najważniejsze w niej zakochany – pragnie by ich serca i dłonie splótł węzeł małżeński. W tej intencji postanawia napisać wielką formę sakralną – mszę. Msza w tonacji c-moll przyjmuje pierwsze kształty. Kiedy w międzyczasie faktycznie dochodzi do ślubu Wolfganga z Konstancją, niepokorny kompozytor traci powoli zapał w pisaniu mszy. Czując się jednak zobowiązany złożoną obietnicą postanawia dokończyć dzieło, posługując się muzycznym fortelem – brakujące części kompozycji wypełnia materiałem skomponowanym wcześniej, a jeszcze nie publikowanym. Fortel w niczym nie umniejszył wartości dzieła, msza po dziś dzień jest jednym z najbardziej znanych i cenionych sakralnych kompozycji Mozarta.

Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum (Janusz Siadlak – przygotowanie chóru), Klaudia Trzasko – sopran I, Bożena Harasimowicz – sopran II, Zdzisław Kordyjalik – tenor, Szymon Kobyliński – bas. Za pulpitem dyrygenckim stanie Adam Klocek.

Zachęcamy do odwiedzania i polubienia Naszego profilu na Facebook.

Dodane przez: Marcin Biś
Źródło: www.filharmonia.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze