Szukaj

dzisiaj jest 15/04/2024 11:34

Drogowcy zaskakują zimę

Z uwagi na niekorzystne prognozy pogody 11 jednostek ciężkiego sprzętu jest w gotowości do wyjazdu na nasze ulice, co jest równoznaczne z rozpoczęciem przez Miejski Zarząd Dróg „AKCJI ZIMA”.

Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w różnych częściach miasta należy spodziewać się, że specjalistyczny sprzęt będzie częściej niż w latach ubiegłych dokonywać także działań profilaktycznych.
W praktyce oznacza to, że na przykład posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych; tak by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu. Może się więc zdarzyć, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody – informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

W efekcie przewidywanego pogorszenia warunków meteorologicznych (w zależności od potencjalnej intensywności zjawisk) powoływana będzie gotowość do działania w wymiarze zaangażowania 50% lub 100% floty specjalistycznego sprzętu firmy wykonawcy zimowego oczyszczania miasta.

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD, oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek, będzie odpowiadać między innymi 16 samochodów z samymi pługami do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu, 5 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych. Ma zostać ustawionych 50 skrzyń z piachem. Do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne.

Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu MZD pozostaje blisko 660 km ulic na terenie Częstochowy z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne – dodaje Maciej Hasik.

Zimowe oczyszczanie miasta jest zadaniem kosztownym. Jednorazowy przejazd pełnego zestawu pługopiaskarek samymi tylko ulicami miasta to koszt przekraczający 100 tys. zł brutto. Wartość całej akcji będzie można więc oszacować po wykonaniu i zbilansowaniu pełnej usługi, czyli po 31 marca przyszłego roku. Zadanie realizowane jest w ramach trzyletniej umowy na letnie i zimowe utrzymanie miasta.

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze