Szukaj

dzisiaj jest 26/05/2024 07:21

Częstochowska hybryda wyjechała na trasę. Na razie jednak tylko na jazdę próbną

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Dziś na częstochowskich ulicach można było zobaczyć nowy hybrydowy autobus marki Solbus wyprodukowany dla MPK w Częstochowie. Na razie była to jazda testowa lecz po nowym roku nowo zakupione autobusy wyjadą na linię.

Solbus częstochowskiemu MPK dostarczyło już 25 sztuk 12-metrowych autobusów, a obecnie dostarcza przegubowe wersje, których ma być w sumie 15. Krótkie autobusy, które zostały już dostarczone przewoźnikowi obecnie przechodzą procedury formalne. Po ich przejściu Solbusy wyjadą na linię. Nastąpi to jednak prawdopodobnie po nowym roku.

Nowe 12-metrowe autobusy posiadają min. 80 miejsc, w tym 21 siedzących. Pojazdy są wyposażone w silnik 6-cio cylindrowy o zapłonie samoczynnym, spełniający minimum warunki graniczne w zakresie emisji zanieczyszczeń gazowych pyłowych oraz zadymienia spalin EURO – 6, zapewniający odpowiednie właściwości trakcyjne oferowanego autobusu w warunkach pełnego obciążenia i eksploatacji w ruchu miejskim oraz pozwalający na rejestrację autobusów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pojazdy są wyposażony także w system monitoringu. Z kolei autobusy przegubowe posiadają minimum 130 miejsc, w tym 40 siedzących. Pojazdy są wyposażone w silnik czterosuwowy, rzędowy, 6 cylindrowy, chłodzony cieczą, spełniający normę czystości spalin EURO 6 o mocy min. 213 kW. Silnik jest zasilany sprężonym gazem ziemnym CNG, autobus jest wyposażony w system automatycznego uzupełniania oleju. System napędu hybrydowego został wyposażony w silnik elektryczny o maksymalnej mocy nie mniejszej niż 210 kW oraz w układ magazynowania energii – zasobniki energii elektrycznej bezobsługowe, o minimalnej żywotności 8 lat. Pojazdy są wyposażony także w system monitoringu.

Przypomnijmy, że MPK w Częstochowie na zakup 40 hybrydowych autobusów otrzymała dofinansowanie w wysokości 65.950.000 złotych z programu GAZELA.

Pełną fotorelację znajdziesz na naszym fanpage.

Autor: Marcin Biś

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze