Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:58

Częstochowa przebuduje „Gierkówkę”. Otrzymała na ten cel 164 mln.

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Częstochowa otrzymała ponad 164 mln. zł. dofinansowania na projekt „Przebudowa alei Wojska Polskiego – DK-1 w Częstochowie. Projekt ten zajął pierwsze miejsce na liście inwestycji wybranych do dofinansowania europejskiego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

„Tak jak Nasz wniosek i Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu dotyczący drogi wojewódzkiej 908 dostał dofinansowanie i znalazł się na szczycie listy rankingowej w cały województwie śląskim. Tak kolejny Nasz wniosek dotyczący DK-1 na kwotę 194 mln. zł. z kwotą dofinansowania 164 mln. zł również znalazł się na szczycie listy rankingowe” – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk , Dodając „ To pokazuje, że służby związane z pozyskiwaniem środków europejskich w MZDiT tak dobrze funkcjonują, że udało Nam się w tej rywalizacji ogólnokrajowej zdobyć pierwsze miejsce”.

„Udało Nam się w ostatnim czasie przygotować program funkcjonalno-użytkowy, który złożyliśmy w kwietniu, postaraliśmy się, aby zdobyć jak najwięcej punktów co widać po liście rankingowej. Przetarg jest ogłoszony od kwietnia, ponieważ był to jeden z wymogów aby dostać dodatkowe punkty. Mamy termin do końca listopada aby go otworzyć, jednak spływa bardzo wiele pytań do tego przetargu i na ostatnie 93 pytania chcemy odpowiedzieć do końca tego tygodnia. Gdyby udało Nam się podpisać umowę na dofinansowanie na początku grudnia myślę, że w połowie grudnia będziemy wstanie ten przetarg otworzyć” – powiedział dyrektor MZDiT Mariusz Sikora

W ramach zadania na przedmiotowym odcinku przewiduje się wykonanie jezdni o nawierzchni z betonu asfaltowego. Jezdnie zostaną oddzielone pasem zieleni zmiennej szerokości, przebudowane zostaną istniejące skrzyżowania oraz obiekty mostowe, powstaną również nowe ciągi pieszo – rowerowe. Wyremontowane zostaną także m.in. zatoki autobusowe, kładki, zjazdy do posesji, system odwodnienia, oświetlenie drogi, czy ekrany dźwiękochłonne.

BĘDĄ NOWE WĘZŁY
Najważniejszym przedsięwzięciem jest jednak budowa nowych węzłów z ul. Legionów oraz z ul. Krakowską i ul. Rejtana. Na tych skrzyżowaniach przewiduje się budowę dwóch węzłów. Ponadto przebudowa zostanie estakada na Rakowie, na której powstaną ekrany akustyczne.

COŚ DLA ROWERZYSTÓW
W ramach inwestycji planuje się również budowę ciągów pieszo-rowerowych. Wstępny projekt przewiduje budowę ciągów pieszo – rowerowych po obu stronach al. Wojska Polskiego. Ciągi będą składać się z drogi dla rowerów o nawierzchni z betonu asfaltowego oraz ciągu pieszego o nawierzchni z betonowych płyt chodnikowych. Ciąg ten będzie przebiegał wzdłuż jezdni, który zostanie odseparowany zieleńcem.

Zasadnicza część prac budowlanych planowana jest na lata 2018-2019.
Całą inwestycje pochłonie ok. 194 mln zł

Pełną fotorelację można zobaczyć tutaj.

Autor: Marcin Biś

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze