Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:57

Częstochowa otrzymała dofinansowanie na przebudowę ul. Jasnogórskiej

Częstochowa uzyskała zapewnienie dofinansowania w wysokości 3,8 mln zł na przebudowę ul. Jasnogórskiej z Funduszu Rozwoju Dróg. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 12,7 mln zł.

Przebudowa ul. Jasnogórskiej na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do ul. Dąbrowskiego w Częstochowie to istotne dla jakości komunikacji w centrum miasta zadanie, o którego wsparcie zewnętrzne miasto aplikowało od dłuższego czasu.
Ostatnio Miejski Zarząd Dróg wnioskował o przyznanie funduszy w sierpniu 2022 r. i projekt ostatecznie znalazł się na liście zadań przeznaczonych do dofinansowania w ramach puli wojewódzkiej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z kwotą 3,83 mln zł, co ma stanowić 50% szacowanych kosztów kwalifikowanych zadania (taki jest próg dotacyjny w programie).

Szacowane ogólne koszty przedsięwzięcia są duże wyższe – to ok. 12,7 mln zł, a więc ponad 2/3 wartości zadania muszą stanowić środki własne miasta.

Inwestycja wymaga m.in. przebudowy sieci podziemnych, w tym ciepłociągu, a także budowy odwodnienia. Z uwagi na stopień skomplikowania i zakres prac realizacja przewidziana jest na ok. 1,5 roku. Wymagać będzie na dłuższy czas wyłączenia z ruchu przebudowywanego odcinka.

Inwestycja stanowiłaby domknięcie innych zrealizowanych dotąd w Śródmieściu inwestycji i usystematyzowanie organizacji ruchu w tej części centrum miasta (jeden kierunek w ul. Jasnogórskiej i Racławickiej funkcjonuje już teraz z uwagi na wyznaczone objazdy i ma zostać po inwestycji utrzymany).

Projekt ma ważne pozwolenie na budowę, część zapisów miała natomiast terminowe oznaczenia więc wymaga stosownych uzgodnień i prolongat.

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze