Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:20

Częstochowa otrzymała blisko 60 mln zł dofinansowania na połączenie 1 Maja i ul. Krakowskiej

Częstochowa zdobyła niemal 60 mln zł na połączenie 1 Maja z ul. Krakowską z programu inwestycyjnego Polskiego Ładu. Niestety dwa inne wnioski odrzucono, ale miasto liczy jeszcze na środki z tzw. puli PGR Polskiego Ładu.

Wnioski w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu – Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów – Częstochowa złożyła w lutym. Samorządy mogły złożyć maksymalnie trzy wnioski, na inwestycje z limitem dofinansowania 65, 30 i 5 mln zł. Z trzech inwestycji, o których wsparcie zabiegała Częstochowa, do dofinansowania wybrano jeden – to budowa połączenia komunikacyjnego ulic 1 Maja i Krakowskiej (inwestycja nie otrzymała dofinansowania w pierwszym rozdaniu w ramach Polskiego Ładu).

Rządowych środków nie dostanie natomiast ani zaplanowana jako sięgająca szpitala na Parkitce budowa fragmentu ul. Obrońców Westerplatte (wniosek o dofinansowanie w wysokości 30 mln zł) ani przebudowa odcinka Promenady Niemena (na odcinku od linii tramwajowej do ul. Brzeźnickiej, wniosek o 5 mln zł). Gdyby podział 20 mld zł w skali kraju był proporcjonalny – np. według liczby ludności – Częstochowa miałaby prawo liczyć na dofinansowanie do wszystkich 3 projektów (mieszkańcy i mieszkanki Częstochowy to ok. 0,56% ludności kraju),

Cieszy jednak fakt przyznania miastu wsparcia na duże zadanie drogowe istotne dla odciążenia centrum miasta. Po jego realizacji połączenie ma ,,odebrać” część strumienia pojazdów przeciążonej alei Wolności oraz alei NMP i korzystniej skomunikować dzielnice Częstochowy z pominięciem ścisłego centrum. Inwestycja obejmie odcinek o długości niemal 1200 m. Nad torami kolejowymi ma powstać wiadukt drogowy (obecnie jest tam tylko kładka dla pieszych). Nową drogę uzupełnią na całym nowopowstałym odcinku ciągi piesze i rowerowe. Powstaną też ekrany akustyczne. Częstochowa będzie partycypować w kosztach tych robót wkładem własnym, którego wysokość poznamy w trakcie rozstrzygania przetargu.

Otrzymane dofinansowanie do budowy połączenia ,,1 Maja – Krakowska” pokazuje, że warto konsekwentnie zabiegać o fundusze na kluczowe inwestycje – wniosek Częstochowy przepadł w pierwszym rozdaniu Polskiego Ładu jesienią ubiegłego roku. Środki uzyskały wtedy dwa znacznie mniejsze projekty – połączenie ulic Korfantego i Bugajskiej (dofinansowanie 30 mln zł) oraz budowa Miejskiego Przedszkola nr 29 (wsparta kwotą 5 mln zł). Na zadania te potrzebne okazało się więcej środków własnych miasta, niż początkowo planowano (efekt wzrostu kosztów wykonawczych w związku m.in. z inflacją), ale oba zadania mają być realizowane.

Nie zapadły jeszcze rządowe rozstrzygnięcia co do podziału pieniędzy z osobnej puli Polskiego Ładu – tzw. PGR. Środki te mają być kierowane do tych samorządów, w których istniały przed 1989 rokiem państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). Częstochowa zabiega tu o środki na odnowienie i zazielenienie placu Pamięci Narodowej (wniosek dotyczy 980 tys. zł) oraz modernizację stadionu „Skry” (miasto aplikuje o 5 mln zł).

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze