Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 11:39

Częstochowa odnawia groby żołnierzy 7. Dywizji Piechoty

foto: UM Częstochowy

Zakończył się drugi etap remontu kwatery poległych w czasie kampanii wrześniowej żołnierzy tej formacji – tak mocno związanej z dziejami naszego regionu. Aby sukcesywnie odnawiać to miejsce pamięci, miasto korzysta z funduszy wojewódzkich.

Kompleksowe prace polegały m.in. na budowie wyeksponowanej strefy wejściowej z nową  tablicą główną i wykonaniu granitowego obramowania kwatery. Zniszczone betonowe krzyże i 3 tablice zbiorowe z nazwiskami poległych zamieniono na nowe, granitowe. Przebudowano także alejki i założono nową zieleń. Projekt remontu powstał dwa lata temu w pracowni ,,Tim Architekci –  T. Borowiecki, M. Małasiewicz”.

Prace rozpoczęto w zeszłym roku od wykonania strefy wejściowej, która ma zwracać uwagę na wcześniej mało widoczną, zwróconą tyłem i bokiem do głównych alejek, kwaterę grobów żołnierzy 7. Dywizji Piechoty. Na wybrukowanym granitową kostką placyku usytuowana została tablica z ażurowym krzyżem i napisem ,,Groby wojenne żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.”

W tym roku z kolei wymieniono ramę jednej z mogił zbiorowych i umieszczono w jej obrębie tablicę z nazwiskami poległych. Na nowej, granitowej ramie zamontowano 14 krzyży – również wykonanych z granitu.

Remont kwatery realizowany jest z dotacji Wojewody Śląskiego. Całość prac szacowana jest na nieomal 408 tys. zł. Środki wydatkowane na ten cel dotychczas (w latach 2018-2020) wyniosły  prawie 147 tys. zł.

foto/źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze