Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 17:26

CZĘSTOCHOWA DOCZEKA SIĘ AUTOSTRADY ? – ECHA WIZYTY PREMIER NA ŚLĄSKU

Czy Częstochowa doczeka się autostrady ?

Wczoraj Premier Ewa Kopacz przedstawiła program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej „Śląsk 2.0”. W dokumencie nie zapominano również o Częstochowie.

Dokument w większym stopniu poświęcony jest inwestycjom również tym drogowym. Wśród projektów infrastruktury znalazł się punkt poświęcony budowie autostrady A1 Pyrzowice- Częstochowa (wartość planowanych wydatków wynosi około 2,5 mld zł, budowana w ramach środków publicznych) oraz planowaną budowę odcinka A1 Częstochowa-Tuszyn (o wartości 4,1 mld zł – inwestycja w ten odcinek ma zostać sfinansowana w formule pozabudżetowej przez specjalną spółkę celową z udziałem Skarbu Państwa). Dokument zawiera także informację dotyczącą budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby oraz trasy S11 od węzła z A1 w kierunku Kępna.

Jak można wyczytać w programie Autostrada A1 jest jednym z kluczowych elementów sieci transportowej w Polsce. W ramach ustalania priorytetów dla sieci dróg ekspresowych i autostrad, jaka została przeprowadzona w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.), odcinek A1 znalazł się na 1 miejscu w rankingu. Oznacza to, że na podstawie przyjętych, obiektywnych kryteriów odcinek ten został oceniony jako najważniejszy do realizacji na terenie całej Polski. Spinać on będzie kluczową sieć transportową w postaci A1 na Pomorzu i w Środkowej Polsce oraz S8 z kierunku Warszawy z wybudowaną już infrastrukturą A1 na Śląsku i w dalszej kolejności z korytarzem transportowym w kierunku Czech, a także, w połączeniu z A4, z kluczowymi ośrodkami gospodarczymi w południowej Polsce. Co istotne, jest on niezbędny w celu stworzenia spójnej sieci dróg ekspresowych w Polsce i na Śląsku i stanowi nieodłączny, wraz z wyżej wymienionymi odcinkami S1 i S69, element sieci transportowej. Odcinek ten jest też częścią korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk-Adriatyk, stanowiącego priorytet rozwoju sieci transportowej UE.

Najważniejsze jest to, że w pierwszej kolejności realizowany będzie odcinek A1 pomiędzy Częstochową a Pyrzowicami, gdzie już obecnie obserwowane natężenie ruchu przekracza 30 tys. pojazdów na dobę (sięgając blisko 45 tysięcy pojazdów na dobę na niektórych odcinkach obecne drogi krajowej nr 1).

Artykuł możesz komentować na Facebook.

Autor: Marcin Biś
Źródło: Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej „Śląsk 2.0”

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze