Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 20:31

CHCEMY REFERENDUM W SPRAWIE UTWORZENIA WOJEWÓDZTWA CZĘSTOCHOWSKIEGO

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

W ostatnim czasie w naszym kraju trwa „wojna” na referenda. 06. września odbędzie się referendum ogłoszone przez byłego Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a w ubiegłym tygodniu nowy prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że w dniu wyborów parlamentarnych (tj. 25.10.) chce przeprowadzić swoje referendum, jednak na to zgodę musi wyrazić senat. Dlaczego więc nie wykorzystać okazji i nie spytać się obywateli o przywrócenie województwa częstochowskiego ?

W referendum, które chce przeprowadzić Andrzej Duda, obywatele mają wypowiedzieć się w trzech kwestiach, które dotyczą: wieku emerytalnego, posyłania 6-latków do szkół oraz ochrony Lasów Państwowych przed prywatyzacją. Wiele ugrupowań chce do tego referendum dopisać swoje pytania m.in. Zjednoczona Lewica (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) chce zapytać się Polaków, czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu i odbywać się w szkołach oraz czy powinien funkcjonować Fundusz Kościelny. Z Partia Korwin chce zadać pytania „Czy jest Pani/Pan za likwidacją podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych?”, „Czy jest Pani/Pan za likwidacją przymusu ubezpieczeń społecznych?”, „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zakazu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego? oraz Czy jest Pan/Pani za przywróceniem kary śmierci ?”. Dlatego my proponujemy o dopisanie pytania o przywrócenie województwa częstochowskiego.

Przypomnijmy, że w 2011 roku społeczny komitet wystosował wniosek do ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o zwołanie referendum ws. przywrócenia województwa częstochowskiego. Wówczas prezydent uznał, że referendum w sprawie przywrócenia województwa częstochowskiego nie jest uzasadnione. Ponadto stwierdzono wówczas, że przedmiotem podanym pod głosowanie w referendum nie może być kwestia już wcześniej uregulowana powołując się przy tym na ustawę o nowym podziale administracyjnym państwa z 1998 roku, zgodnie z którą 1 stycznia 1999 r. powrócono do trzystopniowego podziału kraju i Polskę podzielono na 16 województw, 308 powiatów ziemskich i 65 powiatów grodzkich.

Raz się nie udało, ale dlaczego nie spróbować drugi raz ? Może tym razem nowy prezydent, który twierdzi, że jest prezydentem wszystkich obywateli wysłucha obywateli Częstochowy i pozytywnie rozpatrzy wniosek o utworzenie województwa częstochowskiego.

Ciekawi jesteśmy Państwa opinii na temat przywrócenia województwa częstochowskiego ? Czy jesteście za przywróceniem województwa, a może przeciw ? Swoją opinię można wyrazić na naszym fanpage.


Autor: Marcin Biś

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze