Szukaj

dzisiaj jest 29/05/2024 06:59

Autostrada A1 z Pyrzowic do Częstochowy otwarta

Od dziś (tj. 2 sierpnia)  kierowcy mogą już korzystać z kolejnych 33 km autostrady A1 na Śląsku, od węzła Pyrzowice do węzła Częstochowa Południe. Otwarcia nowego fragmentu szlaku łączącego Trójmiasto z Czechami dokonali premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dziś oddano do użytku trzy odcinki realizacyjne autostrady A1, odcinek G pomiędzy węzłami Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe, odcinek H od węzła Częstochowa Południe do węzła Woźniki, a także odcinek I od węzła Woźniki do Pyrzowic. Wszystkie fragmenty są wykonane w technologii betonowej i mają po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ramach ich realizacji powstały węzły drogowe Częstochowa Południe i Woźniki, ponad 60 obiektów inżynierskich, a także 4 Miejsca Obsługi Podróżnych.

Inwestycja o wartości 3,014 mld zł została dofinansowana ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość dofinansowania wyniosła 1,35 mld zł.

W ostatnich dniach lipca ponownie ruszyły prace przy budowie odcinka F pomiędzy węzłami Rząsawa i Częstochowa Blachownia, o długości 20,2 km, który będzie pełnił funkcję obwodnicy Częstochowy. Udostępnienie do ruchu tego fragmentu autostrady przewidywane jest pod koniec 2019 r.

Wraz z oddanymi dziś odcinkami kierowcy na Śląsku będą mieli teraz do dyspozycji łącznie blisko 125 km trasy A1 od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Częstochowy. Już za około 3 lata zakończy się budowa ostatnich 80 brakujących kilometrów tej drogi pomiędzy Częstochową a Tuszynem.

foto/źródło: Ministerstwo Infrastruktury
[mb]

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze