FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Częstochowskie Juwenalia 2023

18 maja w Częstochowie rozpocznie się coroczne święto studentów, którzy przejmą „władzę” nad Częstochową. Wraz z otrzymaniem symbolicznych kluczy do miasta rozpoczną swoje juwenalia, których program wypełnią koncerty, konkursy i gra miejska.

Do udziału w „Juwenaliach 2023” zapraszają Politechnika Częstochowska i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. Samorządy obu uczelni połączyły siły, by zorganizować wspólną imprezę dla wszystkich częstochowskich żaków. Zanim jednak świętowanie zacznie się na dobre, w czwartek, 18 maja o godz. 10 w Akademickim Centrum Sportowym (ul. Zbierskiego 6) wystartuje „Dzień sportu” (turnieje tenisa stołowego i bilardowy). Z kolei wieczorem studenci spotkają się w klubie Bristol (godz. 21) na koncercie rapera Qbika.

Oficjalnym rozpoczęciem wiosny studentów będzie korowód, który 19 maja o godz. 15 wyruszy spod Rektoratu PCz. Najpierw barwny pochód dotrze na plac Biegańskiego, potem kroczył będzie ulicami Kilińskiego i Akademicką. Finał marszu nastąpi na placu między Wydziałem Zarządzania a Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. To tam zlokalizowana zostanie plenerowa scena, na której studenci otrzymają z rąk prezydenta symboliczne klucze do miasta i wówczas przejmą „władzę” w Częstochowie.
Tam również zostanie nagrodzona kreatywność żaków, którzy mają szansę wykazać się w konkursie na najlepsze przebrania. Na rozgrzewkę zaplanowano „Przegląd kapel studenckich”, podczas którego zaprezentują się: Maddie Rock Squad, Kwazzy, Diana oraz The Clutches, dopełniając juwenaliowy line-up o brzmienia rocka, funku i elektroniki.

Kto wystąpi pierwszego dnia na scenie? Rządził będzie hip-hop, a wystąpią kolejno Blaga, Gruby Mielzky i Paluch. Po koncertach zaplanowano after party, a o dobrą zabawę zadbają Majki, FNZ i CLIMO.

W sobotę, 20 maja, żacy powrócą na plac już o godz. 16. Najpierw coś dla lubiących konkurencje, czyli gra miejska i konkursy, a potem scenę przejmie rapujący ksiądz Jakub Bartczak. Z hip-hopem zajmował się jeszcze przed święceniami, jako wychowanek wrocławskiego blokowiska nagrywał bowiem pod pseudonimem Mane. Dziś ma na swoim koncie pięć albumów, a ostatni z nich zatytułowany „Amen” ukazał się w 2022 r.

Po ks. Bartczaku zaprezentuje się dosyć nietypowy warszawski duet – Lulu x Uaziuk, który tworzą raperka i producent uciekający od schematycznego rapu, a flirtujący z popem. Później wartę przejmie Ronnie Ferrari (Hubert Kacperski), który zaczynał od nagrywania coverów (m.in. piosenek Justina Biebera), a od 2017 r. publikuje autorskie kawałki miksujące disco-polo, hip-hop, folk i techno.

Pod wieczór nastąpi zmiana klimatu, która ucieszy miłośników thrash metalu. Gitarowe riffy zapewni dobrze znana w Częstochowie Alcoholica. Zespół pochodzący z Górnego Śląska od 2004 r. specjalizuje się w coverach legendy z Los Angeles. Na koncertach pod wodzą wokalisty grupy Wojciecha „Sasima” Sasimowskiego rzeczywiście można poczuć się jak na koncercie grupy Metallica.

Na finał organizatorzy zapraszają na występ MARGARET, która za sprawą singla „Thank You Very Much” w 2013 r. szturmem zdobyła polski rynek muzyczny. Kawałek promował minialbum „All I Need”, był trzecim najlepiej sprzedającym się utworem w kraju, wysokie noty zdobył też na listach w Austrii, Niemczech i Włoszech. W tym roku wokalistka świętuje 10-lecie pracy artystycznej, które podsumowuje wydaną w kwietniu płytą „MTV Unplugged”, na którą trafiły kubańskie aranżacje największych przebojów. Koncert zarejestrowano w warszawskim Teatrze Cubano w grudniu 2022 r.

„Juwenalia 2023” zwieńczy after party, które poprowadzą Barthezz, Brain oraz Shyia.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Wstęp jest wolny.

foto/źródło: UM Częstochowy