FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Miasto jest przygotowane do realizacji drugiego etapu rozbudowy stadionu Rakowa

Miasto jest przygotowane do realizacji drugiego etapu rozbudowy stadionu Rakowa i konsultuje z klubem zakres trzeciego etapu, którego celem jest m.in. zwiększenie pojemności trybun. Deklaracja rządowego wsparcia to szansa na montaż finansowy inwestycji i perspektywa podniesienia kategorii obiektu w kontekście europejskich pucharów.

Z ust premiera Mateusza Morawieckiego padła w czwartek, 11 maja obietnica wsparcia finansowego przebudowy stadionu przy ul. Limanowskiego, który jest własnością miasta, zarządzaną obecnie przez RKS Raków. Poza słowną deklaracją przyznania 40 mln zł na ten cel Urząd Miasta Częstochowy nie ma na razie innej oficjalnej informacji potwierdzającej zamiar przyznania środków z budżetu państwa.

Przypomnijmy, że przygotowanym już przedsięwzięciem jest drugi etap rozbudowy MSP Raków, który ma poprawić infrastrukturę okołostadionową, w tym warunki treningu i regeneracji zawodników. To projekt uzgodniony wcześniej z klubem. Miasto ma zabezpieczony wkład własny oraz prawomocne pozwolenie na budowę. Czeka nadal na podpisanie umowy na ministerialne dofinansowanie i chce uruchomić przetarg wykonawczy (ministerialny program dotacyjny został uruchomiony później niż pierwotnie planowano). Projekt dotyczy m.in. wykonania nowych podgrzewanych boisk treningowych z zapleczem i wyposażeniem, rozbudowy parterowego budynku klubowego o kolejną kondygnację, poprawy standardu budynków szkoleniowych oraz realizacji zaplecza regeneracyjno-rehabilitacyjnego. Inwestycja szacowana jest na 16 mln zł.

Jak już informowaliśmy, przedmiotem niedawnych rozmów prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka z prezesem Rakowa Piotrem Obidzińskim i szefem rady nadzorczej klubu Wojciechem Cyganem był też kolejny etap rozbudowy, który może dać szansę na podwyższenie kategorii stadionu, aby umożliwić rozgrywanie na nim spotkań także w dalszych rundach europejskich rozgrywek pucharowych. W tej sprawie odbywają się konsultacje między przedstawicielami klubu a miejskim wydziałem inwestycji i zamówień publicznych.
Przystąpienie w tym kolejnym etapie do prac koncepcyjno-projektowych, następnie procedur administracyjnych (związanych m.in. z uzyskaniem pozwolenia na budowę), a wreszcie rozpisanie przetargu na wykonanie, jest uzależnione od dookreślenia zakresu prac przez klub i zapewnienia przez miasto pełnego montażu finansowego inwestycji, z uwzględnieniem deklarowanego zewnętrznego wsparcia.
Celem przedsięwzięcia byłaby m.in. rozbudowa trybun ze zwiększeniem pojemności obiektu oraz realizacja innych robót niezbędnych do starań o wyższą kategorię stadionu, zgodnie ze standardami UEFA.

foto/źródło: UM Częstochowy