FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Na weekendy powraca „Londyńczyk”

W tym sezonie pierwszy kurs piętrowego autobusu turystycznej linii 034 wystartuje 29 kwietnia. Odjazdy planowane są co godzinę w soboty i niedziele w przedziale od godz. 14 do 18. Powrót weekendowych przejazdów z przewodnikiem turystycznym zapowiedział prezydent Częstochowy podczas konferencji zorganizowanej przed Ratuszem, czyli w miejscu przystanku (zarówno początkowy, jak i końcowy) zabytkowego piętrusa.

 Częstochowa pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich miast. Z tej mocnej marki trzeba korzystać, promując różne oblicza i atrakcje naszego miasta oraz pokazując pozytywne zmiany w Częstochowie i jej ciekawą historię – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Dziennikarze po konferencji mogli przejechać się linią 034 w kursie zapowiadającym powrót londyńczyka, któremu została wyznaczona nowa trasa: Ratusz – al. NMP – plac Daszyńskiego – II al. NMP – Racławicka – Nowowiejskiego – Sobieskiego – Pułaskiego – 3 Maja – Wieluńska – Klasztorna – 7 Kamienic – Pułaskiego – III al. NMP – Ratusz.

Przypomnijmy – autobus piętrowy marki Bristol Lodekka (rocznik 1965) przyjechał do Częstochowy na własnych kołach z Holandii w styczniu 2018 roku i został wówczas zakupiony na własność za 300 tys. zł. Pojazd jest częścią floty MPK i służy m.in. do przejazdów turystycznych, ale i do innych przejazdów okolicznościowych i do najmu komercyjnego. Jest na bieżąco serwisowany i konserwowany – także wtedy, gdy przymusowo (z uwagi na obostrzenia sanitarne) nie mógł być w pełni wykorzystywany. Mimo iż pojazd ma rodowód londyński to po prawej stronie zamontowane są drzwi ułatwiające przepływ pasażerów (dzięki temu można korzystać z istniejącej infrastruktury przystankowej). Piętrus pomieści 54 osoby.

Bilety na 45-minutową przejażdżkę zabytkowym autobusem będą w cenie 10 zł dla dzieci i młodzieży, 20 zł dla dorosłych lub według ulgi akceptowanej przez częstochowskie MPK.

 Pamiątkowe bilety można nabyć u nas w siedzibie Częstochowskiej Organizacji Turystycznej lub bezpośrednio u kierowcy – informowała podczas konferencji prezeska CzOT Paula Wypych, która przy okazji wspomniała o najbliższych planach organizacji.

Odpłatność za przejazd komentował prezes MPK Mariusz Sikora: – Chcemy utrzymać system ulgowy w tych przejazdach, choć ceny są wyższe niż w liniowych kursach, należy się jednak cieszyć, że mimo trudnych czasów wracamy do dobrej tradycji linii turystycznej. Po stratach pandemicznych, które uderzyły zarówno w transport krajowy, jak i w budżet MPK oraz po horrendalnym wzroście cen nie mogą już być darmowe, tak jak w poprzednich latach. Wtedy utrzymanie sztabu ludzi i sprzętu obsługującego plus koszty paliwa, którego ogromne ilości spala „piętrus”, były kilkukrotnie mniejszeDobrze, że wówczas władze Miasta zdecydowały się na wygospodarowanie środków na zakup pojazdu, bo dziś nie byłoby to możliwe i linia 034 albo nie mogłaby zostać reaktywowana albo skazani bylibyśmy na drogi wynajem.

Turystyczną trasę przybliżył Mirosław Zwolińskiczęstochowski historyk-regionalista, biograf, badacz i pasjonat dziejów Częstochowy, krajoznawca i przewodnik turystyczny.

Na miejskiej stronie opublikowano również listę atrakcji, które w tym sezonie pasażerowie poznają podczas przejazdu londyńczykiem.

foto/źródło: UM Częstochowy