FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Exact Systems rusza na podbój Francji

Częstochowska firma zadba o francuską produkcję motoryzacyjną i  rozszerzy zakres świadczonych usług. To 12. europejski rynek, który chce podbić. Spółka tworzy joint venture z francuskim partnerem SNECI i będzie kontrolować oraz wspierać produkcję samochodów i części do nich w zakładach nad Sekwaną.

Do końca tego roku Exact Systems planuje zatrudnić we Francji nawet 200 pracowników. Ponadto, dzięki współpracy ze SNECI zaoferuje nową grupę usług eksperckich dla branży motoryzacyjnej. Fabryki w Polsce i pozostałych dwunastu krajach, w których działa Grupa Exact Systems, mogą skorzystać ze wsparcia m.in. przy przenoszeniu lub tworzeniu linii produkcyjnych czy zwiększaniu wydajności łańcucha dostaw.

Lider kontroli jakości w Polsce od początku działalności konsekwentnie realizuje ekspansję międzynarodową oraz zwiększa rolę przychodów z zagranicy. W 2022 roku dwie na trzy złotówki firma wygenerowała poza Polską.

– Dziś, myśląc o rozwoju w branży motoryzacyjnej, nie można nie być we Francji. To druga, po Niemczech, gospodarka w Unii Europejskiej i 7. na świecie, a co dziesiąte euro pochodzące z eksportu jest generowane właśnie przez francuski automotive. To konkurencyjny sektor, który w ostatnich latach przeszedł ogromną metamorfozę z konsekwencjami dla branży globalnie, głównie za sprawą fuzji francuskiej grupy PSA z włosko-amerykańskim koncernem FCA. Z ich połączenia w 2021 roku powstał Stellantis, czwarty na świecie koncern motoryzacyjny, z takimi markami w swoim portfelu jak Peugeot, Citroën, Opel czy Alfa Romeo. Drugą silną grupą z korzeniami francuskimi jest Renault, a ponadto nad Sekwaną swoje fabryki mają międzynarodowi producenci samochodów, jak Volkswagen, Toyota czy Ford, oraz części i wyposażenia samochodowego jak Valeo i Forvia. To znakomity grunt do ekspansji – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Dwunaste przedstawicielstwo w Europie (Exact Systems ma spółkę także w Chinach) zostało zarejestrowane jako Exact Systems France z siedzibą w Montbeliard. Tym razem lider kontroli jakości postawił na inny niż w przypadku większości otwieranych przedstawicielstw zagranicznych (tworzenie fundamentów od zera) model utworzenia spółki. Wspólnie z francuskim partnerem SNECI utworzył podmiot joint venture. SNECI jest rodzinną firmą usługowo-konsultingową z 70-letnim doświadczeniem i silną pozycją w przemyśle motoryzacyjnym. Głównymi obszarami działalności jest zarządzanie projektami, audyty, pośrednictwo zakupowe, wsparcie łańcucha dostaw oraz szkolenia. Poza Francją, SNECI świadczy usługi w 40 krajach, m.in. w Niemczech, Słowacji, Maroku, Turcji, Indiach, Malezji, Chinach i Korei.
Prezesem francuskiego oddziału, który w 2023 roku zatrudni około 200 osób, został Dariusz Dengusiak, obecnie członek zarządu Exact Systems, związany ze spółką od początku jej działalności, czyli od 2004 roku. Wiceprezesem jest Frederic Laganier, który jednocześnie pełni funkcję wiceprezesa w SNECI.

– Choć we Francji startujemy z innej pozycji niż w przypadku pozostałych spółek zagranicznych, to cel ekspansji pozostaje ten sam. Chcemy w możliwie jak największym procencie przenieść dobrze działający i efektywny model polski na tamtejszy grunt. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że branża automotive na całym świecie przechodzi obecnie poważne zmiany, również w zakresie kontroli jakości produkowanych samochodów i części do nich. W związku z tym wymagania wobec nas stale rosną. Dzięki współpracy z naszym francuskim partnerem, będziemy mogli sprawniej i szybciej reagować na potrzeby rynkowe i to w rozszerzonym zakresie. Współpraca pozwoli nam na uzupełnienie kompetencji o nowe rozwiązania. W efekcie, firmy motoryzacyjne działające w nad Sekwaną i Loarą, zyskają doświadczonego partnera w zakresie outsourcingu kontroli jakości i wsparcia produkcji – mówi Dariusz Dengusiak, prezes zarządu Exact Systems France.

Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju Exact Systems skupia się na zmieniających się potrzebach i oczekiwaniach klientów z branży motoryzacyjnej na całym świecie. W tym celu, nie tylko zwiększa zasięg o kolejne rynki zagraniczne, ale także rozszerza działalność o wyspecjalizowane usługi. Nowym filarem Grupy, obok usług w zakresie jakości i produkcji (m.in. kontrola jakości części, rezydentura, magazyny) oraz usług HR (praca tymczasowa, rekrutacje stałe i międzynarodowe), są tzw. usługi eksperckie. Ich celem jest poprawa wydajności przemysłowej i handlowej zakładów motoryzacyjnych (m.in. wsparcie w przeniesieniu lub utworzeniu linii produkcyjnej, audyty, doradztwo).
Uzupełnienie kompetencji Grupy o nowe rozwiązania jest możliwe dzięki współpracy z francuskim partnerem. Na początku lutego 2023 roku Exact Systems wspólnie ze SNECI utworzył drugą spółkę joint venture – SNECI Poland, z siedzibą w Częstochowie. Prezesem SNECI Poland jest Jozef Lajda, CEE Managing Director SNECI, a stanowisko wiceprezesa zarządu objęła Patrycja Gałwiaczek, obecnie Key Account Director w Exact Systems, związana z firmą od 2012 roku.
Przedstawicielka SNECI Poland podkreśla, że ze wsparcia doświadczonych inżynierów mogą skorzystać zarówno klienci w Polsce, jak i zakłady motoryzacyjne działające w krajach, w których jest obecna Grupa Kapitałowa Exact Systems.

Grupa Exact Systems jest obecnie jedną z trzech największych firm na rynku kontroli jakości produkcji motoryzacyjnej w Europie. Każdego dnia do pracy w trzynastu krajach (Polska, Belgia, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry) firma deleguje ok. 7 tys. kontrolerów jakości. Zarząd Exact Systems podkreśla, że strategia budowania marki globalnej ma swoje pozytywne odbicie w wynikach finansowych.

foto/źródło: UM Częstochowy