FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Drogi

Drogowcy ruszają z pozimowymi porządkami i naprawami ulic

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie ruszył ze sprzątaniem wszystkich ulic, chodników i dróg rowerowych po okresie zimowym. Na początek ścisłe centrum, później dzielnice ościenne – by skończyć przed świętami wielkanocnymi.

Równolegle z zamiataniem jezdni będą czyszczone wpusty uliczne kanalizacji deszczowej, dzięki czemu prace porządkowe będą kompleksowe.
Jednocześnie rozpoczęły się naprawy cząstkowe nawierzchni bitumicznej (do tej pory  jedynie masą „na zimno” zabezpieczane były najpoważniejsze ubytki). Robotami z użyciem sprzętu drogowego obejmowane będą przez cały okres wiosenno–letni kolejne rejony miasta. Aktualnie naprawiane są ulice m.in. w dzielnicy Północ na fragmentach Fieldorfa–Nila (na zdjęciu) czy al. Wyzwolenia.

Wykonawcy w pierwszej kolejności zajmą się pilnymi naprawami, które przez zimę czekały na realizację. Z uwagi na duże natężenie ruchu w centrum miasta wykonawcy zostali zobowiązani do wykonywania robót w weekendy, by potencjalne utrudnienia nie miały wpływu na płynność ruchu. Tak stanie się m.in. w al. Wolności i u zbiegu ulic Nowowiejskiego i Focha, gdzie prace zaplanowano na najbliższą sobotę. W kolejnych dniach drogowcy zajmą się ulicami gruntowymi, gdzie do przeprowadzenia potrzebnych robót potrzeba kilku z rzędu dni ciepłych i suchych. Szczegóły podejmowanych działań w zakresie napraw cząstkowych dróg wraz z ewentualnymi niedogodnościami znajdziemy w zakładce strony.
Przy trwałej poprawie pogody MZD przystąpi także do odtworzenia koniecznego oznakowania poziomego w różnych częściach miasta.

Prace porządkowe zrealizowały lub realizują także instytucje odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury przystankowej w naszym mieście, z której na co dzień korzystają pasażerowie częstochowskiego MPK. Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie zakończyło zamiatanie peronów autobusowych i tramwajowych, a Wydział Inżynierii Miejskiej i Kontroli Urzędu Miasta Częstochowy zlecił właśnie czyszczenie wszystkich, ponad 400 wiat przystankowych wraz z myciem tzw. błotochronów (płoty z pleksi lub hartowanego szkła w obrębie przystanków), wymianą znaków i naprawą małej architektury w obrębie przystanków.

Czas i tempo realizacji wszystkich wymienionych prac, które nie zostały jeszcze zrealizowane uzależnione są od pogody. Efekty powyższych działań powinniśmy zauważyć w przeciągu kilku kolejnych tygodni. Niewykluczone jednak, że w międzyczasie wiosenne prace będą tymczasowo wstrzymywane, a ze względu na spadek temperatur i opady będzie powoływana jeszcze „Akcja Zima”.

foto/źródło: UM Częstochowy